Ukrywali w magazynach 100 transporterów. Właśnie postanowili je ruszyć

Ukrywali w magazynach 100 transporterów. Właśnie postanowili je ruszyć

BTR-60 podczas parady w Sofii.
BTR-60 podczas parady w Sofii.
Źródło zdjęć: © wikipedia
Mateusz Tomczak
06.08.2023 09:55, aktualizacja: 06.08.2023 16:48

Bułgaria po raz pierwszy wspomoże Ukrainę ciężkim sprzętem wojskowym. Parlament tego kraju przegłosował projekt rozporządzenia, który zakłada przekazanie armii obrońców aż 100 transporterów opancerzonych trzymanych dotąd w magazynach.

Dyskusje miejscowych polityków na temat zwiększenia pomocy dla Ukrainy pojawiły się po wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Sofii. Wniosek o przekazanie 100 transporterów opancerzonych w zeszłym miesiącu złożyły partie Kontynuujemy Zmiany - Demokratyczna Bułgaria (PP–DB) oraz GERB. Nie brakowało jednak także głosów sprzeciwu i sugestii, że w zamian za oddawane transportery powinna pojawić się rekompensata ze Stanów Zjednoczonych, jaką często otrzymują inne kraje. Ostatecznie, bez czekania na decyzję zza oceanu, bułgarski parlament podają decyzję korzystną z ukraińskiego punktu widzenia.

100 transporterów opancerzonych z Bułgarii dla Ukrainy

Za przekazaniem pierwszej tego typu pomocy Ukrainie opowiedziało się 148 posłów, przeciw głosowało 52 (to członkowie partii Odrodzenie i BSPzB).

Kalin Stojanow, szef bułgarskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, został upoważniony do przeprowadzenia negocjacji i podpisania stosowanego porozumienia z ukraińskim Ministerstwem Obrony.

Bułgaria pomagała Ukrainie już wcześniej, ale robiła to w mniejszym stopniu niż wiele innych europejskich państw. Ograniczała się głównie do przekazywania amunicji, co też jest jednak cenne. Nie tylko z uwagi na ogólne niedobory, ale także dlatego, że w bułgarskich zasobach znajdują się pociski, jakimi nie dysponują inne kraje NATO. Chodzi o amunicję do sprzętu postsowieckiego. Z tego powodu Bułgaria jest namawiana przez Stany Zjednoczone do większych dostaw.

W przypadku transporterów opancerzonych chodzi o pojazdy, które od dawna znajdują się w magazynach bułgarskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Cześć z nich prawdopodobnie nigdy nie była używana. Zostały nabyte w ramach przygotowań do tłumienia zamieszek, jakich spodziewano się po pewnych decyzjach politycznych, jednak ostatecznie do nich nie doszło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie pojazdy wojskowe przekaże Bułgaria?

W grze są transportery opancerzone, jakie Bułgaria nabyła pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. To, a także fakt, że znajdowały się w zasobach miejscowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pozwoliło bułgarskim mediom wskazać na konkretny typ pojazdów. Ukraina otrzyma poradzieckie BTR-60.

BTR-60 to transporter opancerzony, we wnętrzu którego może zmieścić się do 16 osób (łącznie z dwuosobową załogą). Pojazd cechuje się długością ok. 7,5 m oraz wagą ponad 10 t. Posiada napęd 8x8 oraz możliwości pokonywania przeszkód do 0,4 m, a nawet akwenów. Dzięki temu powinien nieźle sprawdzać się w terenie, na ukraińskim froncie. Na drogach BTR-60 jest w stanie osiągać prędkość nawet 80 km/h.

W pierwszych wariantach standardem uzbrojenia był karabin maszynowy kal. 7,62 mm (z magazynkiem na 2000 naboi). W późniejszych wersjach dodatkowo montowano karabin maszynowy kal. 14,5 mm (na 500 naboi). Bułgarzy mogą mieć w swoich magazynach obydwie te konstrukcje. Największą wadą BTR-60 wydaje się, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych starszych pojazdach, jakość opancerzenia.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie