Ukryty rozdział Biblii. Odkryli go po 1500 latach
Naukowcy z Austriackiej Akademii Nauk dokonali niezwykłego odkrycia. Chodzi o "ukryte" tłumaczenie Ewangelii, które znajdowało się pod oficjalnym tekstem i dopiero teraz zostało odczytane.
Badanie Biblii przeprowadzone przez Grigory'ego Kessela z Austriackiej Akademii Nauk dotyczy podwójnego palimpsestu. Tego rodzaju nadpisania dokonywano wcześniej na rękopisach, które najpierw starannie wymazywano. Tej techniki używali między innymi starożytni Rzymianie.
Światło UV i fotografia
Kessel oświetlał biblię światłem UV i fotografował to, co widzi, dzięki czemu dostrzegł ślady aż czterech warstw tekstu. Jedną z nich zachowano do dziś, trzy inne zostały usunięte. Odkrycie ma szczególne znaczenie, gdyż należące do nich tłumaczenia Ewangelii są jednymi z najstarszych znanych, datowanymi na VI wiek n.e. Pierwotnie były one zapisane po grecku.
Intrygującą część stanowi "ukryty rozdział", który jest wcześniejszym nieznanym tłumaczeniem już istniejącego tekstu. Mowa o Rozdziale 12. Ewangelii według św. Mateusza. Wersje syryjskie Starego i Nowego Testamentu pochodzą z III wieku i były szeroko kopiowane w VI wieku. Księga, którą badał Kessel, pochodzi z obszaru dzisiejszej Palestyny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowo odkryte tłumaczenie jest interesujące również pod względem treści, odsłaniając inne, nieznane wcześniej interpretacje Ewangelii wg. św. Mateusza. Najstarsze znane greckie tłumaczenie wspomina o Jezusie, który na polu zbierał zboża i je jadł. W tłumaczeniu odkrytym przez Kessela widnieje informacja, że Jezus rozcierał zboża w dłoniach, zanim je zjadł.
Technika fotografii ultrafioletowej, używana przez Kessela, jest powszechnie stosowana przy badaniu m.in. manuskryptów. Używa się jej do odkrywania treści wcześniej "skrywanych" na palimpsestach.