Ukraińcy złapali hakera. Zapewniał łączność komórkową rosyjskiej armii

Ukraińcy złapali hakera. Zapewniał łączność komórkową rosyjskiej armii

Ukraińcy pojmali rosyjskiego hakera.
Ukraińcy pojmali rosyjskiego hakera.
Źródło zdjęć: © Getty Images | KEMAL BA
Konrad Siwik
16.03.2022 20:24, aktualizacja: 16.03.2022 20:56

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu hakera, który zapewniał rosyjskim żołnierzom łączność komórkową w Ukrainie. Według SBU w ciągu jednego dnia dzięki hakerowi wykonano nawet tysiąc telefonów. Wiele z nich pochodzi z najwyższego kierownictwa armii wroga.

SBU za pośrednictwem swojego oficjalnego kanału na Telegramie poinformowała o zatrzymaniu wspieranego przez rosyjski rząd hakera, który zapewniał okupantom łączność komórkową w Ukrainie. Tym samym umożliwiał im prowadzenie rozmów telefonicznych czy odbieranie rozkazów od dowództwa.

Jak wyjaśnia SBU, z pomocą tego współpracownika wróg:

  • anonimowo dzwonił z Rosji na telefony komórkowe najeźdźców w Ukrainie;
  • wysłał wiadomości SMS do ukraińskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa i urzędników państwowych z propozycjami poddania się i stania po stronie okupantów;
  • przekazywał polecenia i instrukcje zaawansowanym grupom rosyjskich najeźdźców.
Według SBU w ciągu jednego dnia za pośrednictwem tego hakera wykonano nawet tysiąc telefonów. Wiele z nich miało pochodzić z najwyższego kierownictwa armii wroga.

Haker został zatrzymany przez SBU i uznany za podejrzanego. Z kolei cały jego sprzęt, który służby pokazały na zdjęciach, został skonfiskowany. Mężczyzna zostanie teraz pociągnięty do odpowiedzialności za pomoc rosyjskiej armii. "Bo na nim jest krew dziesiątek, a nawet setek zabitych Ukraińców" – podkreśla SBU.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie