Ukraińcy wyposażyli drona w karabin maszynowy. Ma zwalczać irańskie Shahed 136

Dron z karabinem maszynowym
Dron z karabinem maszynowym
Źródło zdjęć: © Twitter
Konrad Siwik

19.10.2022 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińscy inżynierzy opracowali drona z mini karabinem maszynowym. Jest to odpowiedź na wykorzystanie przez Rosjan irańskich dronów Shahed 136.

Ukraińscy inżynierzy opracowali drona z mini karabinem maszynowym. Na nagraniu opublikowanym po raz pierwszy na Twitterze przez wolontariusza Romana Kyryliuka możemy zobaczyć grupę ukraińskich inżynierów mocujących karabin maszynowy na dronie typu hexacopter.

Pomysł ten powstał pierwotnie jako odpowiedź na wykorzystanie przez Rosjan irańskich dronów HESA Shahed 136. Projekt drona z zamontowanym karabinem maszynowym jest nadal w fazie rozwoju. Warto jednak zauważyć, że już wcześniej Ukraina podczas wojny z Rosją zaprezentowała skuteczne upuszczanie granatów przez drony. Teraz hexacopter może zostać wykorzystany również jako broń szturmowa.

Latający karabin maszynowy

Ten latający karabin maszynowy jest w stanie sprawnie poruszać się w górę i dół, jak również podążać za ruchomym celem. Może on zostać wykorzystany nie tylko do atakowania irańskich Shahed 136, ale także działać jako odstraszacz na rosyjskich najeźdźców.

Wprawdzie jego celność z powietrza nie będzie tak efektywna, jak w przypadku ręcznego strzelania, ale może wprawić w zakłopotanie wroga, który będzie miał problem z określeniem, skąd został oddany strzał. Dodatkowym atutem jest fakt, że obrońcy Ukrainy nie muszą narażać swojego życia podczas ataku z użyciem drona.

Dron mógł również zostać zaprojektowany tak, aby wylądować na wysokim terenie przed oddaniem strzału, a następnie wystartować, zanim wróg odpowie ogniem. Jego płozy do lądowania są wystarczająco długie, by dron mógł wylądować w dowolnym miejscu, odpalić działko i wystartować, aby przemieścić się w inne miejscu na polu walki. Taka taktyka może sprawić, że wróg będzie zdezorientowany i zacznie strzelać na oślep.

Jednym z inżynierów odpowiedzialnych za opracowanie drona z karabinem maszynowym jest Roman Kyryliuk. Wojskowy wolontariusz opublikował na Twitterze dwa nagrania, na których widać wspomniany latający karabin. Na podstawie filmów można przypuszczać, że w konstrukcji wykorzystano francuski hexacopter AVATAR opracowany przez firmy DGA i Agence Innovation Défense.

Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie