Ukraina rejestruje kobiety zdolne do walki. Zmieniły się zasady poboru do wojska

Ukraina rejestruje kobiety zdolne do walki
Ukraina rejestruje kobiety zdolne do walki
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

29.12.2021 11:08, aktual.: 24.02.2022 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Obrony Ukrainy zwiększyło liczbę kobiet, które są zobowiązane do zarejestrowania się w celu ewentualnego poboru do wojska w przypadku poważnej wojny, jak donosi serwis Military. Działania władz mają związek z zagrożeniem potencjalnym atakiem ze strony Rosji.

Na Ukrainie weszło w życie zaktualizowane rozporządzenie dotyczące poboru kobiet do wojska. Wynika z niego, że kobiety w wieku od 18 do 60 lat, które nadają się do służby wojskowej, pomimo wykonywania innych zawodów, muszą zarejestrować się w ukraińskich siłach zbrojnych.

Ukraina zmienia zasady dotyczące poboru kobiet

Wcześniej obowiązujące przepisy wskazywały, że tylko kobiety wykonujące niektóre zawody kwalifikowały się do wojska. Nowe regulacje znacznie rozszerzyły ten zakres. Od teraz do ewentualnej służby wojskowej muszą rejestrować się również bibliotekarki, artystki, muzyczki, dziennikarki, kobiety wykonujące zawód psychologa czy weterynarza.

Jak podkreśla serwis Military, "w przypadku poważnej wojny ta rozszerzona rezerwa kobiet może zostać zmobilizowana jako część rezerwy narodowej do służby w szerokim zakresie specjalizacji wojskowych". Nie wszystkie zarejestrowane kobiety zostaną jednak zmobilizowane w przypadku potencjalnej wojny.

Zgodnie z nowymi przepisami Ukrainki w wieku od 20 do 40 lat mogą być zmobilizowane do służby wojskowej jako zwykli żołnierze, a od 20 do 50 lat do służby w charakterze oficerów. Uwzględnione są również zwolnienia z obowiązku pełnienia służby w przypadku niektórych kobiet z dziećmi, studentek studiów stacjonarnych i doktoranckich.

- Nie chodzi o pobór po osiągnięciu pewnego wieku, jak w przypadku mężczyzn. Chodzi o pobór w czasie wojny. A biorąc pod uwagę, że u naszych granic znajduje się ponad 122 000 rosyjskich żołnierzy, decyzja wydaje się logiczna, aktualna i rozsądna – powiedziała Oleksandra Ustinova, deputowana do parlamentu narodowego Ukrainy, Rady Najwyższej, cytowana przez Military.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)