Ukraina. Izraelskie wozy MRAP GAIA Amir zauważono w okolicy Chersonia

MRAP GAIA Amir w Ukrainie
MRAP GAIA Amir w Ukrainie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.11.2022 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siły Obronne Ukrainy używają izraelskiego Gaia Amir MRAP w okolicy Chersonia. Może on pomóc ukraińskiemu wojsku wyzwalać południowe regiony od rosyjskich najeźdźców.

Jak donosi profil Uzbrojenie i pojazdy wojskowe z całego świata na Facebooku, 11 listopada w okolicy Chersonia zauważono wóz MRAP GAIA Amir. "Warto wspomnieć że nie posiadamy oficjalnych informacji dotyczących tego jak te wozy trafiły na Ukrainę. Obstawiamy jednak zakup przez kraj trzeci lub też pośrednika i dostawę lub też dostawę przez samych Izraelczyków pod przykrywką (lub z klauzulą niejawności)", czytamy.

Nagranie pojazdów pojawiło się również na Twitterze, a na opublikowanych zdjęciach pojazd opancerzony stoi zaparkowany między budynkami mieszkalnymi w okolicy ukraińskiej wsi.

Przedstawiciele Izraela nieustannie twierdzą, że nie przekazują Ukrainie pomocy wojskowej w postaci sprzętu czy broni. Zamiast tego Izrael wspiera Ukrainę pomocą humanitarną. Dlatego nie jest do końca jasne, skąd pojazd wziął się w okolicy Chersonia. Najprawdopodobniej jest to jawny lub niejawny zakup ze strony krajów trzecich, które w ten sposób chcą wspomóc działania obronne na Ukrainie.

MRAP GAIA Amir to pojazd opracowany przez izraelską firmę Gaia Automotive Industries. Pojazd opancerzony może pomieścić do 12 osób i waży do 14 ton. Jednocześnie jego ładowność wynosi do 2,4 tony. Amir jest oparty na komercyjnym podwoziu Forda F550 z niezależnym zawieszeniem. Przeznaczony jest do transportu personelu, ewakuacji rannych i dostarczania ładunków na linię frontu, a także prowadzenia rozpoznania. Wozy bazowo wyposażone zostają w osłonę balistyczną chroniącą przed ostrzałem przeciwpancernym 7.62 x 39 oraz przeciwwybuchową.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie