Ukradli Ci komórkę? Zadzwoń do złodzieja!

Ukradli Ci komórkę? Zadzwoń do złodzieja!

Ukradli Ci komórkę? Zadzwoń do złodzieja!
20.01.2011 15:47, aktualizacja: 21.12.2011 14:18

Eset udostępnił polską wersję językową programu Eset Mobile Security - pakietu bezpieczeństwa przeznaczonego do ochrony smartfonów działających w oparciu o systemy Symbian oraz Windows Mobile. Aplikacja pozwala m.in. na powiadomienie o kradzieży chronionego telefonu i podmianie karty SIM. W treści przesłanej wiadomości można odnaleźć m.in. numer telefonu definiowany nową kartą SIM. Aplikację w 30-sto dniowej wersji testowej można pobrać bezpłatnie ze stron producenta.

Według danych niezależnej organizacji badawczej Gartner w pierwszym kwartale ubiegłego roku na całym świecie sprzedano 54,3 mln smartfonów. Ponad połowa z nich pracuje w oparciu o systemy Windows Mobile oraz Symbian. W samej Polsce, według danych GUS, na jednego mieszkańca przypada 1,1. aktywnej karty SIM. Takie dane przemawiają do wyobraźni twórców złośliwego oprogramowania, którzy coraz chętniej podejmują próby ataku na użytkowników smartfonów.

Najpopularniejszym zagrożeniem, które może dotknąć każdego z posiadaczy smartfonów, jest kradzież. Użytkownik traci wówczas nie tylko urządzenie, ale wszystkie dane jakie udało mu się zgromadzić w pamięci telefonu –. zdjęcia, MMSy, filmy, pliki mp3 itd. Dodatkowo jeśli wśród tych danych znalazły się informacje poufne powiązane z wykonywanym zawodem lub prywatne informacje mogące skompromitować właściciela, to taka kradzież może przysporzyć wielu zmartwień i kłopotów.

Obraz

Jak zatem zabezpieczyć telefon działający w oparciu o system Symbian czy Windows Mobile? Dla tych użytkowników, jedną z ciekawych propozycji może okazać się pakiet bezpieczeństwa dla smartfonów Mobile Security. Program wyposażono w skaner antywirusowy, zaporę osobistą i filtr antyspamowy eliminujący ze skrzynki odbiorczej użytkownika denerwujące reklamowe wiadomości SMS i MMS.

Najciekawsza wydaje się jednak funkcjonalność Anti-Theft składająca się z trzech niezależnych od siebie narzędzi, stworzonych w celu zabezpieczenia użytkownika przed skutkami ewentualnej kradzieży chronionego urządzenia. Pierwsze z narzędzi Anti-Theft to SIM matching, które pozwala użytkownikowi zdefiniować listę zaufanych kart SIM. W razie zainstalowania w telefonie karty spoza takiej listy urządzenie automatycznie wysyła do użytkownika wiadomość, w której informuje go o instalacji nieautoryzowanej karty SIM w telefonie oraz przekazuje numer telefonu definiowany przez nową kartę SIM. Można zatem do złodzieja zadzwonić lub przekazać uzyskany numer policji. Drugie z narzędzi Anti-Theft programu to Remote Wipe, które w razie kradzieży umożliwia właścicielowi urządzenia zainicjowanie procedury awaryjnego usuwania wszystkich danych z komórki - listy kontaktów, wiadomości SMS, MMS, plików audio oraz wideo, również tych zapisanych na nośnikach wymiennych. Remote Wipe można aktywować za pomocą wiadomości SMS
zawierającej specjalną komendę oraz ustalone wcześniej przez użytkownika hasło. Funkcjonalność Anti-Theft uzupełnia opcja zabezpieczająca urządzenie przed próbami dezinstalacji programu lub próbami zmiany konfiguracji programu przez nieautoryzowane osoby.

Program działa na telefonach pracujących w oparciu o system Symbian S60 (3 edycja z Feature Pack 1 lub 2 – dla telefonów Nokia), Symbian S60 (5 edycja – dla telefonów Nokia) lub Windows Mobile 5.0, 6.0, 6.1 i 6.5. ESET Mobile Security wymaga 1 MB wolnej pamięci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)