Układają się w ten sam wzór. Dlaczego nasze palce marszczą się w wodzie?
Najnowsze badania pokazują, że zmarszczki na opuszkach palców po namoczeniu zawsze układają się w ten sam wzór. Proces ten jest wynikiem obkurczania się naczyń krwionośnych. Jednocześnie odkryto, że niepojawiające się tego typu zmarszczki to objaw poważnej choroby.
Badania przeprowadzone przez prof. Guya Germana z Binghamton University wykazały, że zmarszczki na opuszkach palców, które pojawiają się po długim namoczeniu, zawsze układają się w ten sam wzór.
W ramach badań ochotnicy zanurzali palce w wodzie na 30 minut, a zmiany były rejestrowane fotograficznie. Po 24 godzinach eksperyment powtarzano, co pozwoliło na porównanie wzorów zmarszczek. Wyniki pokazały, że były one identyczne w obu przypadkach.
– Naczynia krwionośne nie zmieniają zbytnio swojego położenia - poruszają się trochę, ale w odniesieniu do innych naczyń pozostają dość statyczne. To oznacza, że zmarszczki powinny tworzyć się w ten sam sposób i udowodniliśmy, że tak właśnie jest – tłumaczy naukowiec.
Podczas eksperymentu odkryto, że osoby z uszkodzeniem nerwu pośrodkowego nie doświadczają marszczenia się palców. Jeden z uczestników, który zgłosił takie uszkodzenie, nie miał żadnych zmarszczek po zanurzeniu palców w wodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Zastosowanie w medycynie sądowej
Odkrycie to może mieć praktyczne zastosowanie w medycynie sądowej, na przykład przy identyfikacji ciał odnalezionych po długim przebywaniu w wodzie. Prof. German, którego ojciec był policjantem, podkreśla, że temat biometrii i odcisków palców jest dla niego szczególnie interesujący.
– Czuję się jak dziecko w sklepie ze słodyczami, bo jest tu tyle nauki, której jeszcze nie znam. Dziękujemy ludziom czytającym "The Conversation" za to wspaniałe pytanie, które nam zadali, bo zainspirowało ono nas naprawdę do ciekawych badań – mówi prof. German.
Naukowiec w przyszłych badaniach planuje skupić się na bardziej szczegółowym zrozumieniu procesów związanych z zanurzaniem skóry w wodzie. Celem jest odkrycie nowych aspektów tego zjawiska, co może przyczynić się do poszerzenia wiedzy w tej dziedzinie.