UKE zachęca do wdrażania IPv6
Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje o niezadowalającym tempie wdrażania protokołu internetowego IPv6. Sygnały o wyczerpywaniu się adresacji protokołu internetowego IPv4 pojawiają się już od pewnego czasu.
Urząd Komunikacji Elektronicznej włącza się do promowania i stymulowania wdrażania IPv6 (Internet Protocol version 6). Z udziałem Polskiej Grupy Roboczej IPv6 (Polish Task Force IPv6. powstała prezentacja autorstwa Bartosza Gajdy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Jacka Wytrebowicza z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej pt. "Dlaczego wdrażanie IPv6 (Internet Protocol version 6) jest ważne już DZIŚ?".
Z prezentacji można się dowiedzieć o powodach wdrażania IPv6. Przewidywane wyczerpanie puli adresów IPv4 w IANA ma nastąpić 18 marca 2011, natomiast w organizacjach RIR - 24 maja 2012. Różnica pomiędzy pulą adresów IPv4, a IPv6 jest olbrzymia. W IPv4 mamy do czynienia z adresem 32-bitowym, co daje około 4 miliardów adresów. Natomiast w IPv6 adres jest 128-bitowy, co daje około 10 do potęgi 30 adresów na każdą osobę na Ziemi. Rozwiązania takie jak NAT, dzięki którym można poradzić sobie w sytuacji niedostatecznych zasobów adresacyjnych, wprowadzają znaczne ograniczenia w stosunku do przydzielania stałych publicznych adresów IP.
UKE zaprasza do współpracy wszystkich, których martwi niezadowalające tempo wdrażania nowej adresacji IP. Prezentację "Dlaczego wdrażanie IPv6 (Internet Protocol version 6) jest ważne już DZIŚ?" można znaleźć na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prezes UKE planuje kolejne działania wspierające, w tym przeprowadzenie debaty środowiskowej na temat wdrażania IPv6.