UKE: rynek usług telekomunikacyjnych warty ponad 48 mld zł

UKE: rynek usług telekomunikacyjnych warty ponad 48 mld zł

UKE: rynek usług telekomunikacyjnych warty ponad 48 mld zł
Źródło zdjęć: © UKE
30.04.2009 11:00, aktualizacja: 30.04.2009 12:26

48,6 mld zł to przybliżona wartość polskiego rynku usług telekomunikacyjnych w 2008 r. - brzmi najważniejsza teza raportu rocznego opracowanego przez UKE. Recesja rynku telefonii stacjonarnej, dynamiczny wzrost telefonii ruchomej, znaczący przyrost ogólnej ilości łączy internetowych oraz ich zdecydowanie większa przepustowość, a także wzrost popularności usług typu double play oraz triple play - to pozostałe wnioski wynikające z analizy UKE.

Raport o rynku telekomunikacyjnym w 2008 roku opracowany został przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na podstawie danych uzyskanych z formularzy sprawozdawczych i informacjami od przedsiębiorców informacyjnych, które wpłynęły do UKE do 24 kwietnia 2009 r. Ponieważ Urząd nie otrzymał sprawozdań od wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych podana wartość rynku w 2008 r. - 48,6 mld zł - jest kwotą przybliżoną.

Raport analizuje sytuację rynku telekomunikacyjnego w kilku obszarach: telefonii stacjonarnej i ruchomej, dostępu do internetu, a także detalicznej dzierżawy łączy oraz obszaru hurtowego.

Analitycy UKE podkreślają wyraźną tendencję spadkową wartości rynku telefonii stacjonarnej. W 200. roku spadek ten wyniósł ok 13,5%. Udział z przychodów w tym obszarze wygląda następująco: 75,4% - TP S.A, operatorzy alternatywni - 24,6%.
W raporcie podkreślono dynamiczny wzrost telefonii ruchomej. Z jej usług w 200. roku korzystało w Polsce ponad 43 mln użytkowników, co dało penetrację na poziomie 115,2%. Biorąc jednak pod uwagę 17,7% tzw. nieaktywnych użytkowników, rzeczywista penetracja rynku wyniosła na koniec 2008 roku 97,5%. Taki wynik sprawił, Polska znalazła się na 22 miejscu ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej wg kryterium penetracji rynku.
W zakresie dostępu do internetu - liczba osób korzystających z usług szerokopasmowych ( dostęp stały ) w ciągu 200. roku wzrosła do 4,4 mln , co stanowiło wzrost ponad 6,5% w stosunku do roku poprzedniego. Nastąpił również wyraźny spadek liczby osób korzystających z dostępu dial-up. Najpopularniejszą formą dostępu do sieci w gospodarstwach domowych była usługa neostrada tp oparta na technologii xDSL oraz oferty operatorów telewizji kablowych oferowanych poprzez modem kablowy TVK. Wg analityków UKE wartość polskiego rynku usług dostępu do internetu wynosiła w ubiegłym roku ok. 2,56 mld zł.
Wartość rynku detalicznej dzierżawy łączy telekomunikacyjnych na koniec 200. roku wyniosła w przybliżeniu ponad 448 mln PLN.
_ Polski rynek telekomunikacyjny nadal potrzebuje dalszych, sprawnych działań zarówno ze strony podmiotów na nim działających jak i ze strony Regulatora gdyż w niektórych jego segmentach w dalszym ciągu widoczne są duże dysproporcje w stosunku do pozostałych państw Unii Europejskiej _ - czytamy w podsumowaniu Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego za rok 2008.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)