UKE oczekuje od operatorów inwestycji w sieć

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce do końca roku uzgodnić z operatorami
komórkowymi - firmami PTK Centertel, Polkomtelem, PTC i P4 warunki porozumień dotyczących inwestycji na rynku i stawek hurtowych - poinformowała PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

UKE oczekuje od operatorów inwestycji w sieć
Źródło zdjęć: © UKE

Streżyńska chce, by operatorzy zainwestowali w infrastrukturę telefonii komórkowej na obszarze tzw. białych plam - czyli tam, gdzie nie ma zasięgu sieci, a operatorzy nie inwestują, bo im się to nie opłaca. UKE zależy też, by firmy zainwestowały w komórkową sieć internetową 3. (technologia szybkiego internetu - PAP), by swoim zasięgiem obejmowała ona co najmniej 80 proc. obszaru Polski.

W zamian prezes UKE proponuje, by telefoniczne stawki hurtowe od lipca 201. r. spadły do ok. 15 groszy, od stycznia 2012 r. do ok. 14 groszy, a od lipca 2012 r. do ok. 12 groszy. Jeśli operatorzy nie zgodzą się na takie rozwiązanie, stawki zostaną jeszcze bardziej obniżone.

Obraz
© (fot. Hoby Finn/Thinkstock)

"Jesteśmy na etapie oceny zadeklarowanych przez nich kwot inwestycji. Sprawdzamy, czy dobrze je policzyli i zbieramy od nich i od samorządowców informacje o białych plamach dostępu do telefonii komórkowej w Polsce" - zaznaczyła Streżyńska.

Dodała, że do ustalenia pozostał jeszcze podział i współdzielenie przez operatorów inwestycji w tzw. białych plamach. "Druga rzecz to rezygnacja operatorów z postępowań przeciwko prezesowi UKE w sprawie stawek hurtowych telefonii komórkowej" - zaznaczyła.

Ujawniła, że największą kwotę planowanych inwestycji zadeklarował Orange, a drugi w kolejności jest Play.

"Mam nadzieję, że w tym roku umowa zostanie wynegocjowana, a całość procedury zakończy się w przyszłym. Jednak wszystko zależy od operatorów" - dodała.

Rozmowy z operatorami komórkowymi trwają od lipca 201. r. Omówiono dotychczas koszty budowy stacji bazowych, rodzaje możliwych inwestycji, potencjalne korzyści z nowego harmonogramu obniżki stawek hurtowych.

Ostatnia obniżka stawek hurtowych, tzw. MTR-ów (ang. Mobile Termination Rates) miała miejsce na początku lipca 200. roku. Obecnie wynoszą one ok. 17 groszy.

MTR-y są podstawą do rozliczeń pomiędzy operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami; to stawka za zakończenie połączenia w sieci operatora, w której znajduje się odbiorca. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów inicjujących połączenia.

Łukasz Osiński

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)