UKE: nie zapłacimy za zmianę numeru?

Jak wynika z analizy UKE, opłata za przeniesienie numeru z jednej sieci do drugiej nie powinna być wyższa niż 50 złotych. Docelowym rozwiązaniem ma być ustalenie tej usługi jako darmowej. W ten sposób sytuacja prawna upodobni sie do tej w całej Europie. Na przykład w Finlandii za zmianę numeru nie obowiązuje żadna dodatkowa opłata, a formalności trwają zaledwie kilka dni.

UKE: nie zapłacimy za zmianę numeru?
Źródło zdjęć: © UKE

12.02.2009 | aktual.: 12.02.2009 15:10

Jak tłumaczy Urząd Kontroli Elektronicznej, przenoszenie numerów przy zmianie operatora jest ważnym uprawnieniem użytkownika. Mimo to, z powodu wysokich opłat i zniechęcenia liczbą formalności, mało kto z tego korzysta. Uprawnienie klienta do zachowania przydzielonego numeru przy zmianie operatora jest również ważnym narzędziem stymulującym konkurencję. Wymusza na dostawcach publicznie dostępnych usług telefonicznych konkurowanie nie tylko o nowych abonentów, ale również o tych dotychczasowych.

Obraz

"Obecne prawo telekomunikacyjne nic nie mówi o wysokości opłaty za zmianą numeru. Kiedyś niektórzy operatorzy żądali za taką operację 12. złotych. Sytuacja nieco się zmieniła w 2006 roku od kiedy można zmienić sieć zachowując swój dawny numer. Wtedy to prezes UKE zleciła wykonanie badania opinii społecznej na temat wysokości opłaty jaka mogłaby obowiązywać w przypadku przejścia do innego operatora. Respondenci określili taka kwotę na 50 złotych. Na tej podstawie UKE wydało przepis, na podstawie którego dotychczasowy usługodawca może wymagać zwrotu kosztów jedynie do tej kwoty. Decyzja została zaskarżona do sądu, który uznał, że badanie nie może być podstawą nowego prawa. Mimo to większość operatorów stosuje się do tej kwoty" - mówi PC World Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy prezesa Urzędu Kontroli Elektronicznej.
Wszyscy operatorzy, z których przenoszony jest numer pobierają od swoich abonentów jednorazowe opłaty pożegnalne. Dostawcy usług przekonują, że 5. złotych i tak nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z przeprowadzeniem takiej operacji. Dlatego pozostała część musi być pokryta w ramach rozliczeń międzyoperatorskich. UKE proponuje utrzymanie wysokości opłaty za przeniesienie numeru w wysokości do 50 zł. Jednak rozwiązaniem docelowym powinno być bezpłatność takiej usługi dla klienta. Prezes UKE wskazuje również na potrzebę zmiany procedury przenoszenia numeru. Obecnie okres realizacji takiego zgłoszenia trwa ponad tydzień.
"Sprawdziliśmy koszty jakie ponoszą operatorzy zagraniczni podczas utraty klientów. Poza tym zapytaliśmy nasze firmy telekomunikacyjne, jakie ponoszą związane z tym wydatki. Różnica jest ogromna. W Finlandii, każdy przynajmniej raz zmieniał swojego operatora, a formalności trwają kilka dni. Ponadto w wielu krajach nie ma żadnych opłat pożegnalnych dla klientów. U nas operatorzy szacują koszty na kilkaset złotych, choć sami nie wiedzą dlaczego. Dlatego działania UKE zmierzają do całkowitego zlikwidowania tej opłaty. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ułatwieniem przepisów dotyczących samej zmiany numeru. Jeżeli sejm poprze ustawę, formalności będą trwały zaledwie jeden dzień" - dodaje Jacek Strzałkowski.

Źródło artykułu:idg.pl
komórkatelefonuke
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)