UKE myśli nad zerową stawką interkonektu - spadną ceny?

UKE myśli nad zerową stawką interkonektu - spadną ceny?

UKE myśli nad zerową stawką interkonektu - spadną ceny?
09.09.2008 18:36, aktualizacja: 10.09.2008 09:41

UKE rozważa obniżenie stawek interkonektowych w sieciach komórkowych (MTR) od 1. stycznia 2010 roku do stawki zerowej. Od 1. stycznia 2009 roku stawki MTR spadną do mniej więcej 22 groszy, a od 1. lipca 2009 roku do około 16 groszy - poinformowała Radiu PiN prezes UKE Anna Streżyńska.

Obraz

Obecnie stawki MTR wynoszą 33,87 groszy.

_ To (spadki - przyp. red.) się oczywiście przełoży na spadek cen połączeń do sieci komórkowych i pomiędzy sieciami komórkowych. To planujemy na najbliższy rok, natomiast później spadek będzie się pogłębiał, ale nie wiem do ilu, bo mamy trochę inny pomysł na obniżki (w kolejnych latach - przyp. red.) Być może zastosujemy rozwiązanie, które do tej pory nie było stosowane w Europie, a jest teraz mocno dyskutowane, czyli tzw. stawkę zerową. Nałożymy obowiązek stosowania stawki zerowej pomiędzy wszystkimi operatorami komórkowymi oraz komórkowymi i stacjonarnymi, co jak widać z doświadczeń poza europejskich dramatycznie obniża ceny detaliczne _ - powiedziała Streżyńska.

_ Nie powiedziałabym, żeby to był mój do końca zidentyfikowany cel, bo zajmujemy się tym nowym pomysłem od miesiąca i chciałabym mieć pewność, że będzie to dobry pomysł dla rynku i nie krzywdzący zbytnio dla operatorów _ - dodała szefowa UKE.

Gdyby UKE zdecydował się na wprowadzenie "stawki zerowej", dwie obniżki MTR do 16 groszy byłyby ostatnimi obniżkami.

_ Myślę, że to (obniżenie stawki MTR do zera - przyp. red.) by była rewolucja dla klientów bardzo pozytywna, a zastanawiamy się jaki będzie efekt ekonomiczny dla graczy rynkowych _ - powiedziała Streżyńska.

Dotychczasowy harmonogram obniżania stawek MTR został ustalony w kwietniu 2007 roku na trzy lata. W tym czasie stawki MTR spadły z 65 groszy do 33,87 groszy po ostatniej obniżce w maju 2008 roku. Według pierwotnego harmonogramu stawka MTR miała zostać obniżona do poziomu 21,62 grosze za minutę od 1 maja 2010 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)