Ukazało się jądro linuksa Kernel 2.6.26 - nowość, ale bez szaleństw

Ukazało się jądro linuksa Kernel 2.6.26 - nowość, ale bez szaleństw
Źródło zdjęć: © IDG

16.07.2008 13:01, aktual.: 16.07.2008 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukazała się stabilna wersja nowego jądra dla Linuksa oznaczona numerem 2.6.26. Poprzednie edycje - 2.6.24 oraz 2.6.25 - wprowadzały bardzo wiele nowych funkcji oraz rozwiązań. Tym razem programiści opracowujący kernela dla Linuksa nieco przystopowali - zmian jest mniej, co nie znaczy jednak, że nie są istotne. Czego więc możemy się spodziewać po uaktualnionej edycji jądra, nad którą prace trwały ponad 12 tygodni? I czy rzeczywiście wprowadzone poprawki są warte uwagi? Przyjrzyjmy się bliżej zmianom i nowościom, które oferuje kernel 2.6.26 i odpowiedzmy sobie na postawione wyżej pytania.

W porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami kernela, poprawek rzeczywiście nie jest tak dużo. Nie zmienia to jednak faktu, iż niemal 10 tysięcy modyfikacji w kodzie ( tzw. commits ) oraz wiele zmian w wierszach sprawia, że warto przyjrzeć się z bliska edycji 2.6.26.

Najważniejsze zmiany

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość łączenia punktów bind w trybie tylko do odczytu - rozszerza to opcje montowania wiążącego ( ang. bind mount ). Funkcja ta z pewnością zostanie dostrzeżona przez administratorów korzystających z narzędzi w środowiskach chrootowanych, gdzie dużą rolę odgrywać ma ograniczenie dostępu chrootowi jedynie tylko do części plików.

Przebudowano maszynę wirtualną KVM ( Kernel-based Virtual Machine ) dodając wsparcie dla architektur innych, aniżeli x86, mianowicie PPC ( Power PC ), IA64 ( Itanium ) oraz S390. Nieznaczne poprawki wprowadzono także do mechanizmu wirtualizacji XEN.
Dodano oficjalnie obsługę debugera jądra o nazwie KGDB. Trzeba zaznaczyć przy tym, iż jest to duży krok naprzód, gdyż Linus Torvalds był do tej pory bardzo przeciwny dołączaniu zdalnych debugerów do kernela Linuksa. Wraz z wersją 2.6.26 jednak się to zmieniło i ostatecznie rozwiązanie to zostało zaimplementowane. KGDB wymaga drugiej maszyny do korzystania. Obsługuje następujące architektury: i386, x86_64, PPC oraz S390.

W nowej edycji jądra zaimplementowano obsługę niezatwierdzonego jeszcze standardu - IEEE 802.11s, który określa specyfikację sieci bezprzewodowych o topologii kratowej. Wspomnieć należy, iż dodanie wspomnianego standardu nie miałoby miejsca, gdyby nie osoby zaangażowane w projekt Open80211s. W kernel wbudowano uproszczony tester pamięci Memtest. Oczywiście narzędzie to nie posiada tylu opcji co jego większy krewniak, jednak nadaje się idealnie do szybkiego przeprowadzenia testu RAM-u podczas, gdy dysponujemy jedynie samym jądrem. Dodano także funkcję odpowiadającą za obsługę mechanizmu PAT ( Page Attribute Tables ). Implementacja tego rozwiązania powinna przyczynić się w dużej mierze do stabilniejszej pracy całego systemu operacyjnego i usprawnić proces cache'owania przez nowe procesory.

Oczywiście, wraz z kolejną wersją kernela dla Linuksa nie mogło zabraknąć nowych wersji sterowników dla urządzeń. Po pierwsze dodano driver wspierający kamery wideo zgodne ze specyfikacją USB Video Class. Według zapewnień twórców jądra 2.6.26 z owym sterownikiem powinny działać praktycznie wszystkie urządzenia tego typu, dostępne obecnie na rynku. Mało tego, sprzęt, który dopiero ma ukazać się w sprzedaży także nie powinien sprawiać już problemów.

Wraz z nową wersją jądra dodano wsparcie dla specyficznego sprzętu wykorzystanego w laptopach XO projektu OLPC, udoskonalono sterowniki dla kart graficznych Intela z serii GMA 4 oraz ATI ( m.in. R500 ) wzbogacając je o zaktualizowanego menedżera Direct Renderingu. Inną ciekawą opcją jest wsparcie dla mechanizmu warm-plug w urządzeniach korzystających z magistrali IDE. Zmodyfikowano także mechanizmy zarządzania energią, m.in. ACPI, dodając obsługę APM dla PCI Express, czy też funkcję ASPM ( Active State Power Management ) dla PCI. Uaktualniono wiele driverów gigabitowych kart sieciowych oraz sprzętu audio.Co jeszcze?

Oczywiście opisane powyżej zmiany i nowości to nie wszystko, co dodano i zmodyfikowano w kernelu 2.6.26. Poza tym warto jeszcze wspomnieć o tym, iż zastąpiono implementację semaforów na rzecz jednej wersji C. Pozwoli to w przyszłości zachować kompatybilność oraz ułatwi utrzymanie struktury. Usprawniono obsługę systemu plików ext4 oraz funkcji UDF 2.5 stosowanej w napędach optycznych Blu-ray. Dodano mechanizm umożliwiający pracę z kontenerami i obsługę czytników Braille'a oraz wiele innych funkcji. Pełen wykaz zmian, w języku angielskim, można przeczytać w oficjalnym dokumencie, dostępnym pod tym adresem. Edycję 2.6.26 można pobrać z oficjalnej witryny twórców jądra - kernel.org - http://kernel.org.

Mimo tego, że zmian w wersji 2.6.26 jest o wiele mniej niż w poprzednich, to warto już teraz zainteresować się nową edycją jądra. Wprowadzone funkcje i modyfikacje już istniejących pozwolą z pewnością usprawnić pracę z systemem operacyjnym.

Jądro 2.6.26 w wersji bazującej na przedpremierowym wydaniu RC8 pojawiło się już w Ubuntu 8.10 alfa 2. Można się spodziewać, że pojawi się jako aktualizacja zarówno w repozytoriach openSUSE 11.0, jak też Ubuntu 8.04( .1 ) LTS - chociaż nie należy go tam oczekiwać natychmiast. Instalacja nowego kernela zwykle niesie ze sobą większe ryzyko niż uaktualnienie tej czy innej aplikacji - dlatego deweloperzy przygotowujący nowe wersje programów w repozytoriach akurat z jądrem nie zawsze się spieszą.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także