Ukarany za korzystanie z WiFi

28.08.2007 14:29, aktual.: 28.08.2007 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pewien Brytyjczyk został aresztowany za bezprawne wykorzystywanie sieci bezprzewodowej. Czynił to zdaniem sądu siedząc na ścianie przy jednym z domów w zachodnim Londynie. Nie był to przypadek odosobniony.

PDA Club za The Guardian podał przykład Brytyjczyka, który został aresztowany za bezprawne wykorzystywanie sieci bezprzewodowej siedząc na ścianie przy jednym z domów w zachodnim Londynie. Nie był to przypadek odosobniony. Na podobne problemy z tego samego powodu naraziło się dwóch innych mieszkańców Albionu. Jeden z nich musiał zapłacić 50. funtów grzywny, drugi wyszedł za kaucją i czeka na proces.

Warto w tym miejscu przytoczyć niedawne badania dostępności WiFi w stolicy Polski –. Warszawie. Wyniki IDC (badania przeprowadzone w ramach IDC WiFi Tour 2007) pokazały, że na 534 wykryte hot-spoty tylko 132 (czyli 25 proc.) było niezabezpieczonych. To stawia Warszawę stolicę Polski na jednym z czołowych miejsc pod względem bezpieczeństwa danych przesyłanych za pomocą hot-spotów. Stolica Polski wyprzedziła pod tym względem np. Pragę, Budapeszt, czy Wiedeń.
Podobnie są wyniki testów firmy Kasperski Lab. Według nich jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci WiFi w Warszawie, sytuacja wygląda podobnie jak w całej Unii Europejskiej. Pod względem szyfrowania, Warszawa (5. proc. szyfrowanych sieci) plasuje się pomiędzy innymi miastami europejskimi: Paryż (70 proc.), Hanower (44 proc.) oraz Londyn (50 proc.).

Pomimo takich wyników część punktów pozostaje niezabezpieczona i można z niej korzystać w różny sposób, czasem naginając prawo. I czasem –. co pokazuje brytyjski przykład – można narazić się karę. Jednak na szczęście dla miłośników darmowego korzystania z bezprzewodowego dostępu do Internetu takie przestępstwa (jeśli już tak je mocno nazwać) są bardzo rzadko wykrywane. A jeśli już to nie są zgłaszane organom ścigania. Skazanie Brytyjczyka to zatem wyjątek. Pytanie jak wielka jest reguła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także