Ufanie komputerowym wskazówkom zależne od genów

Ufanie komputerowym wskazówkom zależne od genów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.07.2012 10:19, aktual.: 23.07.2012 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uwarunkowanie genetyczne sprawia, że niektórzy ludzie bezgranicznie wierzą maszynom, a inni bardziej ufają własnym procesom myślowym

Badacze z George Mason University w Fairfax, Virginia (USA) twierdzą,że rodzaj posiadanego genu DBH, który reguluje ilość dopaminy wydzielanej w rejonie mózgu, odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji, wpływa na skłonność do bezkrytycznego akceptowania wskazówek generowanych przez komputer lub przeciwnie, zdolność do odrzucenia porad maszyny, jeśli nie są zgodne z samodzielnie wyciągniętymi wnioskami.

We własne możliwości bardziej wierzą ludzie z większą ilością produkowanej dopaminy.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "PLoS ONE".

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w ramach którego osoby badane grały w grę komputerową. Gra polegała na wybraniu najlepszego przedstawiciela do walki z przeciwnikiem na podstawie wielu podanych informacji, dotyczących umiejętności i cech charakterystycznych obu wojowników. Uczestnicy badania mieli tylko 1. sekund na podjęcie decyzji.

Badani dysponowali programem komputerowym, który analizował dostępne dane i pomagał wytypować najlepszego kandydata do bitwy.

Początkowo program rzeczywiście wskazywał najskuteczniejszego zawodnika. Jednak po kilku rundach, zaczynał generować błędne wskazówki.

Część osób zorientowała się w sytuacji i przestała polegać na maszynie, preferując własną ocenę wojowników. Byli to właśnie ludzie, posiadający gen, związany z produkcją dużej ilości dopaminy.

Pozostali dalej ufali komputerowi, wierząc, że maszyna jest od nich mądrzejsza i ma zawsze rację.

Eksperci twierdzą, że niektórzy ludzie po prostu lepiej radzą sobie z podejmowaniem decyzji przy natłoku informacji i pod presją czasu. Są mniej skłonni do stosowania skrótów poznawczych. Inni niestety nie potrafią poradzić sobie z nadmiarem danych i wolą polegać na komputerach, nie zawsze weryfikując poprawność uzyskanych wyników.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także