UE zainwestuje 18 mln euro w superszybki internet mobilny

UE zainwestuje 18 mln euro w superszybki internet mobilny

UE zainwestuje 18 mln euro w superszybki internet mobilny
Źródło zdjęć: © jupiterimages
19.08.2009 14:50, aktualizacja: 19.08.2009 15:04

Od 2010 roku Unia Europejska zainwestuje 18 mln euro w prace badawcze nad
rozwojem kolejnej generacji superszybkich sieci komórkowych 4G. W finansowanym przez UE projekcie będzie uczestniczyło konsorcjum z udziałem Polski

Komisja Europejska (KE) zdecydowała we wtorek o rozpoczęciu procesu finansowania prac badawczych związanych z technologią "Long Term Evolution (LTE) Advanced", zapewniającą prędkość mobilnego łącza internetowego setki razy większą niż obecne sieci 3G.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Jak przekonuje KE, LTE zwiększy wydajność operatorów sieci, umożliwiając im świadczenie usług dostępu do szybszego internetu szerokopasmowego dla większej liczby użytkowników po niższych cenach, a tym samym zrewolucjonizuje europejski rynek telefonii komórkowej.

"Dzięki technologiom LTE europejski know-how w zakresie prac badawczych w Europie nadal będzie nadawał ton rozwojowi usług i urządzeń komórkowych na całym świecie, tak jak to miało miejsce w przeszłości dzięki standardowi GSM" - oświadczyła komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding.

"Technologie LTE zamienią telefony komórkowe w komputery przenośne o dużej mocy. Miliony nowych użytkowników, gdziekolwiek będą się znajdować, uzyskają dostęp do superszybkiego internetu na swoich urządzeniach przenośnych. To stworzy niesamowite możliwości i pozwoli na dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej" - zachwalała pani komisarz.

Technologia LTE to najnowsza technologia bezprzewodowa zapewniająca prędkość przesyłania danych do 10. Mb/s, czyli dziesięciokrotnie większą niż sieci komórkowe 3G. W Europie technologia ta jest obecnie testowana przez operatorów w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a jej zastosowanie do celów komercyjnych spodziewane jest w Szwecji i Norwegii już w pierwszej połowie 2010 roku. W latach 2004-2007 Unia wsparła kwotą 25 mln euro prace badawcze w zakresie optymalizacji i normalizacji LTE.

KE rozpoczyna finansowanie kolejnych prac badawczych nad udoskonaloną wersją LTE - LTE Advanced - która zwiększy szybkość szerokopasmowego internetu mobilnego do 1 Gb/s (100. Mb/s), pozwalając na wykorzystanie nowoczesnych usług internetowych takich jak wysokiej jakości telewizja lub wideo na żądanie. KE zapowiedziała, że we wrześniu rozpocznie negocjacje z konsorcjum w sprawie szczegółów, dotyczących sztandarowego projektu ARTIST4G, który łączy firmy i badaczy z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, W. Brytanii i Włoch. Realizacja nowych projektów rozpocznie się prawdopodobnie w styczniu 2010 roku.

Komisja Europejska chwali LTE i zwraca uwagę, że technologia ta zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu mobilnego w mniej zaludnionych regionach, a więc przyczyni się do zmniejszenia "przepaści cyfrowej" pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi. Pod koniec 200. roku 23 proc. ludności na obszarach wiejskich UE nie miało dostępu do łącza internetowego DSL.

Zdaniem KE wiodący operatorzy komórkowi i producenci sprzętu tacy jak Orange, TeliaSonera, T-Mobile, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei i Nokia Siemens Networks już zobowiązali się do stosowania standardu LTE. Oczekuje się, że operatorzy na całym świecie zainwestują do 201. roku w sprzęt LTE prawie 6 mld euro.

W sumie w latach 2007-2013 Unia zainwestuje ponad 700 mln euro w prace badawcze nad sieciami przyszłości, z czego połowa zostanie przeznaczona na technologie bezprzewodowe przyczyniające się do upowszechnienia sieci 4G i sieci kolejnych generacji.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)