UE uderzy w Facebooka i spółkę. Umożliwi stosowanie ogromnych kar

UE uderzy w Facebooka i spółkę. Umożliwi stosowanie ogromnych kar

UE uderzy w Facebooka i spółkę. Umożliwi stosowanie ogromnych kar
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Bolesław Breczko
17.12.2020 09:30, aktualizacja: 02.03.2022 21:45

Komisja Europejska opublikowała szkic dwóch nowych przepisów, które bezpośrednio odnoszą się do tzw. wielkiej czwórki, czyli Facebooka, Apple, Google i Amazona.

Komisja Europejska zaprezentowała wstępne wersje dwóch nowych ustaw, które odnoszą się do firm technologicznych. To Digital Markets Act, która będzie walczyć z nieuczciwymi praktykami branży oraz Digital Services Act, która zmusi firmy internetowe do wzięcia na siebie odpowiedzialności za nielegalną aktywność na ich platformach.

Przepisy wprowadzają możliwość ukarania firm gigantycznymi grzywnami. Za łamanie praw dotyczących konkurencji KE będzie mogła nałożyć karę finansową równą 10 procentom globalnego zysku. Natomiast za zbyt słabą kontrolę treści na swoich platformach grzywna będzie mogła wynieść do 6 proc. globalnego zysku.

To nie koniec praw, jakie chce sobie przyznać Komisja Europejska. Jeśli firma zostanie ukarana trzykrotnie w ciągu pięciu lat, to będzie mogła być rozbita na mniejsze.

Dyskusja na temat uciekania od odpowiedzialności firm takich jak Facebook, Apple, Google i Amazon trwa od lat. Największe zarzuty pod ich adresem dotyczą prywatności użytkowników (Facebook, Google), wykorzystywania platform przez firmy, lub organizacje zewnętrzne do wpływania na dyskusję społeczną (Facebook), ograniczania dostępu zewnętrznym sprzedawcom (Amazon, Apple), tworzenie monopolu lub duopolu na rynku reklamy (Facebook, Google), oraz uciekanie od odpowiedzialności za materiały publikowane na ich stronach (Facebook, Google jako właściciel YouTube).

Teraz przepisy przygotowane przez Komisję Europejską muszą być przyjęte przez głosowanie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)