Uczta dla oczu: sekrety technologii 4K HDR

Podczas poszukiwania nowego telewizora na pewno natkniemy się na takie oznaczenia jak 4K i HDR. Jakiego rodzaju rozwiązania technologiczne kryją się za tymi skrótami? Jaki wpływ ma ich obecność w danym modelu na jakość wyświetlanego obrazu?

Uczta dla oczu: sekrety technologii 4K HDR
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.02.2018 13:43

Jeśli chcemy dokonać świadomego, dobrze przemyślanego zakupu telewizora, dobrze jest wcześniej zapoznać się z terminami technicznymi, za pomocą których opisywane są parametry różnych modeli. Do będących dzisiaj „na topie” akronimów należą „4K” oraz „HDR”. Czego zatem możemy spodziewać się po telewizorach wykorzystujących te technologie i w jaki sposób one funkcjonują?

8 milionów aktywnych pikseli

Jeszcze kilka lat temu wyznacznikiem najwyższej jakości była rozdzielczość 1080p. Sytuacja diametralnie zmieniła się wraz z nadejściem technologii 4K (angielski skrót od „4000”), która może zmieścić na ekranie wyświetlacza co najmniej 8 milionów pikseli – a nierzadko więcej. Jaki jest tego rezultat? Na jeden piksel ekranu 1080p przypadają 4 aktywne piksele w technologii 4K. Dzięki temu obraz jest znacznie ostrzejszy i pozwala wyświetlić o wiele większą liczbę nawet bardzo drobnych detali, niż jest to możliwe w przypadku starszych technologii. Wyższa rozdzielczość, a co za tym idzie – większa ilość danych, wymagała opracowania specjalnego kabla o wysokiej przepustowości, który byłby w stanie płynnie przesyłać duże ilości informacji. W ten sposób powstał kabel HDMI 2.0 będący obecnie jednym z nieodłącznych standardów technologii 4K.

Gra światłem czyli jakość znacznie bliżej do tej z "prawdziwego życia"

Podczas gdy 4K dotyczy aspektu rozdzielczości telewizora, HDR (skrót od angielskiego High Dynamic Range) odnosi się do jasności obrazu, a ściślej – do szerokości spektrum od totalnej ciemności do stuprocentowej jasności, jaką jest w stanie wyświetlić dany telewizor. Narzędziem doskonałym do obserwacji obrazu HDR jest nasz wzrok. Wszyscy na co dzień tak właśnie postrzegamy otaczający nas świat. Nasze oczy to sprzęt pozwalający rejestrować duży zakres dynamiczny i szeroki zakres barw.

Ekspansja 4K HDR

Połączenie większej skali jasności telewizora z wysoką rozdzielczością umożliwia wyświetlenie ponadprzeciętnej ilości detali. Gwarantuje to seans kina domowego najwyższej jakości. Z tego względu niektórzy producenci, np. Sony, zaczęli projektować telewizory łączące udoskonalone wersje obu tych technologii. Za przykład takiego połączenia wysokiej klasy może posłużyć model SONY KD-55XE7077, dostępny w sklepach elektronicznych należących do sieci Saturn.

Zalety technologii 4K HDR nie umknęły uwadze producentom filmowym, dostawcom telewizji czy producentom konsol i gier którzy coraz częściej włączają do swojej oferty tytuły przystosowane specjalnie do 4K HDR. Znajduje się wśród nich między innymi Netflix, prężnie rozbudowujący swój „arsenał” tytułów wspierających 4K HDR. Można się spodziewać, że wraz z popularyzacją tej technologii, liczba dostawców oferujących filmy w formacie 4K HDR będzie wciąż rosnąć.

Zalety technologii 4K HDR oraz rozwijające się wsparcie ze strony producentów i dostawców pozycji filmowych i serialowych z najwyższej półki sprawiają, że telewizory 4K HDR cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie światowym liderem w ilości sprzedanych telewizorów jest Ameryka Północna. Tuż za nią plasuje się Europa, gdzie już dwa lata temu złożono ponad 5 milionów zamówień na modele korzystające z technologii 4K HDR. Największymi europejskimi rynkami zbytu takich telewizorów są Wyspy Brytyjskie oraz Niemcy.

Rozwój 4K HDR wciąż trwa, mierzony zarówno pod względem technologicznym, jak i ilością sprzedanych egzemplarzy. Zapowiada się zatem na to, że w ciągu kilku lat 4K HDR stanie się obowiązującym standardem kina domowego najwyższej jakości.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Komentarze (1)