Ubuntu Unity. Nowy sposób prezentowania listy aplikacji

Ubuntu Unity, to nowy interfejs użytkownika dla tego systemu operacyjnego. Został zaprezentowany przez Mark’a Shuttleworth’a już jakiś czas temu, ale pakiety tego rozwiązania wciąż są dostępne jedynie dla testerów, którzy wiedzą gdzie ich szukać i jak zainstalować. Pojawiły się pierwsze sygnały zmian, jakie przyniesie Unity.

Ubuntu Unity. Nowy sposób prezentowania listy aplikacji
Źródło zdjęć: © Canonical

Ubuntu Unity, to nowy interfejs użytkownika dla netbookowej edycji tego systemu operacyjnego. Został zaprezentowany przez Mark’a Shuttleworth’a już jakiś czas temu, ale pakiety tego rozwiązania wciąż są dostępne jedynie dla testerów, którzy wiedzą gdzie ich szukać i jak zainstalować. Pojawiły się jednak sygnały o zmianach, które przyniesie Unity.

Kiedy udostępniono pierwsze pakiety Unity, zainstalowałem je na swoim netbooku i przetestowałem. Niestety, muszę przyznać, że tamta wersja interfejsu działała jeszcze bardzo topornie i zawodnie. Jednak sama idea jednak i rozłożenie elementów przypadły mi do gustu i czekam z niecierpliwością efektów tego projektu.

Obraz
© Interfejs Ubuntu Unity (fot. Canonical)

W Unity zrezygnowano z dolnego panelu z desktopowej edycji, ale wprowadzono po lewej stronie tzw. „Launcher”, czyli panel z „przypiętymi”. skrótami do aplikacji, folderów, ustawień itd. (rozwiązanie dość zbliżone do paska zadań znanego z Windows 7). Całość bazuje na menedżerze okien Mutter, który jest zgodny z OpenGL. Zrezygnowano również z pulpitu Gnome, co ma być rozwiązaniem mniej zasobożernym. Górny panel jest bardzo zbliżony do tego z wersji desktopowej, z tym, że po lewej stronie zamiast „menu” zawiera okno do wyszukiwania w Google (można je również zlikwidować).

Pojawiły się także sygnały - wychwycone przez brytyjską społeczność _ OMG! Ubuntu _ - że Unity w wersji 10.10 otrzyma zupełnie nowy sposób przeglądania aplikacji. Jak widać na poniższej makiecie, rozwiązanie zostało dostosowane do nawigowania na małych wyświetlaczach urządzeń, z których w dodatku często korzysta się w ruchu. U góry mamy pasek z kategoriami aplikacji gdybyśmy poszukiwali czegoś rzadziej używanego. Obok paska wyeksponowane zostało pole szukania po konkretnych nazwach czy tagach. Natomiast większość miejsca zajmuje lista aplikacji podzielona na dwie kategorie – „Najczęściej Używane” i „Zainstalowane” (czyli po prostu cała reszta). Rozwiązanie nazwano „Applications Place”.

Obraz
© Makieta tzw. "Applications Place", nad którym trwają prace (fot. Canonical)

Finalna wersja nowego Ubuntu – 10.10 Maverick Meerkat – ma ukazać oraz Red
Hat (Red Hat Linux) "mianem swoich konkurentów w zakresie systemów operacyjnych dla klientów indywidualnych".

_ (Michał Nowakowski) _

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)