Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Ubuntu niszczy dyski w notebookach?
Źródło zdjęć: © ubuntu

31.10.2007 15:30, aktual.: 31.10.2007 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na liście dyskusyjnej acpi-support pojawiają się niepokojące doniesienia dotyczące zarządzania energią przez Ubuntu. Okazuje się, że domyślnie ustawione w systemie wartości mogą prowadzić do szybkiego uszkodzenia dysku twardego.

Cały problem związany jest ponoć z systemem parkowania głowic, stosowanym współcześnie w bardzo wielu dyskach twardych. Mechanizm dba o to, by w przypadku jałowej pracy HDD głowice zostały umieszczone nad obszarem, którego uszkodzenie nie zniszczy danych w razie wstrząsów.

Użytkownicy twierdzą, że deweloperzy Ubuntu przesadnie przejęli się oszczędzaniem energii. Zawarte w skrypcie /etc/acpi/power.sh polecenie hdparm -B 1 sprawia, że podczas pracy na baterii głowice mogą być parkowane nawet dwa razy na minutę ( tzw. load cycle )!

Producenci dysków deklarują, że ich urządzenia wytrzymują średnio 400 tysięcy cykli parkowania. Łatwo wyliczyć, że oznacza to niecałe 139 doby ciągłej pracy przy zasilaniu z akumulatora. Przy założeniu więc, iż każdego dnia korzystasz ze swego laptopa przez trzy godziny dziennie ( oczywiście bez podłączania do gniazdka ), powinieneś zacząć się martwić po ok. 3 latach.

Aby rozwiązać problem, skorzystaj z dzisiejszej porady dnia pt. "Ubuntu niszczy dyski w notebookach - rozwiązanie problemu - http://www.pcworld.pl/news/129291.html".

Warto zajrzeć: "default value in power.sh potentially kills laptop disks - https://launchpad.net/bug59695.html" ( w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)