Uber. Gigantyczna strata firmy. W kwartał "przepalono" 20 mld zł

Uber. Gigantyczna strata firmy. W kwartał "przepalono" 20 mld zł

Uber. Gigantyczna strata firmy. W kwartał "przepalono" 20 mld zł
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Bolesław Breczko
09.08.2019 09:53

Uber, firma-aplikacja pośrednicząca w przejazdach, opublikowała kwartalny raport finansowy. W 4 miesiące startup stracił 5,2 mld dolarów, czyli ponad 20 mld złotych.

To zarazem największa strata i najwolniejszy wzrost przychodów w krótkiej historii firmy. Wcześniej przedstawiciele Ubera mówili, że planują stratę na poziomie 3 mld dolarów w całym 2019 roku.

- Wiedzieliśmy, że 2019 będzie dla nas rokiem o największych wydatkach inwestycyjnych - mówił Dara Khosrowshahi, CEO Ubera. - Planowane starty powinny się zmniejszyć w przeciągu kolejnych dwóch lat.

Fakt, że Uber od początku swojej działalności nie zaczął jeszcze przynosić zysków nie jest unikalny dla firmy. Żadna z działających na świecie usług typu ride-share (konkurencyjny Lyft czy azjatyckie Didi, Ola i Grab) też nie zaczęła jeszcze na siebie zarabiać.

W maju Uber wszedł na giełdę. Od tego czasu tylko dwukrotnie akcje firmy przekroczyły początkową wartość 45 dolarów. Starty nie tylko wystraszyły inwestorów ale także zmusiły do dużych cięć w samej firmie. Zwolnionych zostało dwóch dyrektorów i 400 pracowników marketingu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)