Twórca Amazona wpadł na wystrzałowy pomysł. Zbuduje ogromną rakietę wielokrotnego użytku

Twórca Amazona, właściciel firmy Blue Origin i miliarder Jeff Bezos wpadł na kolejny, wystrzałowy pomysł. I to dosłownie. W planach ma budowę ogromnej rakiety.

Twórca Amazona wpadł na wystrzałowy pomysł. Zbuduje ogromną rakietę wielokrotnego użytku
Źródło zdjęć: © Blue Origin

14.09.2016 | aktual.: 14.09.2016 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogromna rakieta New Glenn będzie zbudowana w dwóch wersjach - dwu- oraz trzystopniowej. W tej pierwszej średnica osiągnie 7 metrów, a wysokość ok. 8. metrów. W drugiej wersji - 95 metrów. Jej główny człon, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rakiety Falcon 9 produkcji SpaceX, będzie nadawał się do ponownego użytku.

Rozmiary rakiety, którą chce stworzyć Bezos, ustępują jedynie Saturnowi V - rakiecie, która używana jest do załogowych lotów kosmicznych Apollo i Skylab. Co ciekawe, urządzenie będzie napędzane silnikami BE-4 autorskiej produkcji Blue Origin. Kosmiczne dzieło ma ujrzeć światło dzienne do końca tej dekady.

Obraz
© Rakieta New Sheppard. (fot. Blue Origin)

_ - Rakietę New Glenn zaprojektowano tak, by mogła wynosić w przestrzeń kosmiczną satelity komercyjne oraz ludzi - _ czytamy wypowiedź Jeffa Bezosa na businessinsider.com.pl.

Aż do orbity okołoziemskiej

Wersja trzystopniowa rakiety w planach ma wznieść się ponad niską orbitę okołoziemską, a dwustopniowa dotrze do niskiej orbity okołoziemskiej.

Bez wątpienia Jeff Bezos ma ambitne plany. Jego ostatnia rakieta New Shepard, którą zaprojektowano pod kątem lotów suborbitalnych - inaczej mówiąc turystycznych - ruszy w kosmos w 201. roku.

Obraz
© Jeff Bezos, właściciel Blue Origin. (fot. Blue Origin)

Konkurencja nie śpi

SpaceX, firma Elona Muska, ma ogromne doświadczenie w temacie. Na swoim koncie posiada już dostarczenie ładunku na orbitę, w tym również na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jednak to nie oznacza, że Bezos i jego Blue Origin nie wejdą na wyżyny.

_ - Nasza wizja to miliony ludzi żyjących i pracujących w kosmosie. New Glenn to ważny krok w tym kierunku. Naturalnie, nie ostatni. Następny projekt, który bierzemy na deskę kreślarską, to New Armstrong, jednak to historia na przyszłość - _ powiedział Bezos australijskiemu Business Insider'owi.

Za: Business Insider

_ ew _

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (5)