Twój zegar chodzi źle i musisz go przestawiać? Znamy przyczynę

Twój zegar chodzi źle i musisz go przestawiać? Znamy przyczynę

Twój zegar chodzi źle i musisz go przestawiać? Znamy przyczynę
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | public domain
Adam Bednarek
07.03.2018 10:24

Wielu użytkowników urządzeń skarży się, że wbudowane w nie elektroniczne zegarki chodzą źle - np. się spóźniają. Znamy możliwy powód problemu.

Błąd dotyczy zegarków elektronicznych zasilanych prądem, które wbudowane są m.in. w kuchenki mikrofalowe czy piekarniki. Ich użytkownicy zauważyli, że od jakiegoś czasu zegarki nie działają poprawnie, mimo że są regularnie przestawiane. W czym rzecz?

Wszystko przez problemy z dostawami prądu, które występują w Europie i wpływają na na spadek częstotliwości prądu w sieciowych gniazdkach.

“Opisywany problem dotyczy oczywiście tylko tych sprzętów z zegarkiem, w których czas obliczany jest na podstawie analizy zasilającego urządzenie prądu i jego częstotliwości. Ponieważ ta nie odpowiada ostatnio normom i może odbiegać od 50 Hz, pojawiają się błędy w obliczeniach. Problem nie dotyczy urządzeń, które wyposażono w własny rezonator kwarcowy służący za punkt odniesienia podczas obliczania czasu” - czytamy w serwisie dobreprogramy.pl.

Według szacunków, zegarek, który nie był przestawiany od stycznia 2018 roku, może się dziś spóźniać nawet o pięć minut. Osoby, u których problem występuje, nie muszą samodzielnie przestawiać zegarków. ENTSO-E chce zwiększyć częstotliwości na pewien okres, by nieprzestawione zegary dogoniły właściwy czas.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)