Twój numer telefonu mógł być wykorzystany w internetowym oszustwie

Twój numer telefonu mógł być wykorzystany w internetowym oszustwie
Źródło zdjęć: © Fotolia | Alliance
Adam Bednarek

10.07.2017 16:16, aktual.: 10.07.2017 18:20

Dzwonią do ciebie w sprawie faktury? To efekt nowego internetowego oszustwa. Ucierpieć mogą nie tylko ci, którzy ściągnęli wirusa.

O sprawie informuje portal niebezpiecznik.pl. Oszuści wysyłają maila o rzekomych fakturach. Treść wiadomości brzmi tak (zachowano oryginalną pisownię):

"Witam, przesyłam Państwu dwa załączniki
wystawię fakturę w oryginale po otrzymaniu przelewu, z dniem przelewu- bardzo proszę potwierdzić kiedy płatność będzie realizowana.
Jeżeli pozostają jakiekolwiek braki do uzupełnienia po mojej stronie, proszę o kontakt".

W załącznikach znajduje się fikcyjna faktura. Po jej otworzeniu, znaleźć można polecenie, by kliknąć w Exelu “włącz zawartość”. W ten sposób pozwoli się zainstalować złośliwe oprogramowanie.

W tym oszustwie poszkodowani są nie tylko ci, którzy wpadną w pułapkę cyberprzestępców i ściągną wirusa. W mailowej stopce oszuści zamieszczają fałszywe imię i nazwisko, a także losowe numery telefonu. Niestety, część z nich może być używana.

“Numery telefonu są generowane w obrębie puli 508101XXX” - informuje niebezpiecznik.pl.

Jeżeli więc macie numer telefonu zaczynający się w ten sposób - lub też znacie kogoś z takim numerem - musicie liczyć się z tym, że ktoś będzie dzwonił w sprawie faktury. Warto więc ostrzec znajomych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)