"Turystyczni analfabeci". Bezgranicznie ufają smartfonom, nie potrafią czytać mapy

"Turystyczni analfabeci". Bezgranicznie ufają smartfonom, nie potrafią czytać mapy

"Turystyczni analfabeci". Bezgranicznie ufają smartfonom, nie potrafią czytać mapy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek
07.09.2018 13:17, aktualizacja: 07.09.2018 13:27

Górscy ratownicy zwracają uwagę na coraz częstszy problem. Turyści idą szlakiem wyznaczonym przez mapy Google'a i… gubią się. Gigant nie reaguje na prośby ratowników.

- Grupa karkonoska GOPR już kilkukrotnie wyciągała osoby z miejsc, w których nie powinny się znaleźć - powiedział Polsat News Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wszystko przez domyślnie wgrane smartfonowe mapy, które może i sprawdzają się w mieście, jednak w górach podają błędne trasy. Jak mówią sami ratownicy, zgłaszali problem w Google, ale nie było odzewu. Próbowali też sami wytyczyć poprawne szlaki, ale jako prywatni użytkownicy nie mieli siły przebicia.

Smartfon nie pomaga nawet w kryzysowych sytuacjach, kiedy zgubieni kontaktują się z ratownikami i muszą podać swoją dokładną lokalizację. GPS w aplikacjach zawodzi. Wówczas sugeruje się im ściągnięcie specjalnej aplikacji "Ratunek", która pomaga precyzyjnie określić miejsce pobytu.

Zaufanie do nowych technologii ma jeszcze jedną wadę. Smartfon może się w końcu rozładować, a wówczas turyści tracą jakąkolwiek orientację. Ratownicy narzekają na "pokolenie analfabetów turystycznych", które nie potrafi i nie chce korzystać z map.

Plaga smartfonów na plażach

Dla ratowników nowe technologie to dodatkowe utrapienie. Problemy z telefonami mają zarówno w górach, jak i nad morzem. Plażowicze, tak jak na co dzień w domu i w pracy, tak i na plaży, nie odklejają od nich wzroku. - Częstym widokiem jest rodzic z piwem w jednym ręku i smartfonem w drugim - mówił w rozmowie z WP Tech doświadczony ratownik. - Brakuje trzeciej ręki i trzeciego oka, żeby spojrzeć czasem na dziecko - dodawał.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)