Turcja pokazała nową broń. Może odmienić przyszłość wojen
Jak Turcja postrzega przyszłość wojskowości? Nowo zaprezentowana broń to naziemny dron strzelający innymi dronami latającymi. Co potrafi BARKAN?
Turcja zapracowała sobie na opinię pionierów jeśli chodzi o bezzałogowe rozwiązania wojskowe. Biorąc pod uwagę, jak wiele bezzałogowców produkuje się w tym kraju i jak ciekawie podchodząc oni do ich wykorzystania, trudno się dziwić takiej opinii. Pierwszym głośnym sukcesem był dron Bayraktara TB2, a teraz nowy BARKAN prezentuje rozwiązania, jakich trudno było się spodziewać.
Dron strzelający dronami
BARKAN to najnowsze dzieło firmy HAVELSAN, która ma w swojej ofercie bardzo wiele rozwiązań bezzałogowych. Tym razem zaprezentowała model, który zamiast typowego uzbrojenia został wyposażony w wyrzutnię innych bezzałogowców. Konfiguracja pokazała już na co ją stań na poligonie podczas ostatnich testów. BARKAN skutecznie wystrzelił amunicję krążącą, czyli drony kamikadze, jak również modele rozpoznawcze i nadzorujące.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Huawei Health Lab Helsinki. Tutaj rozwijane są smartwatche
O sukcesie nowego systemu świadczy przede wszystkim skuteczność, z jaką może on wystrzeliwać drony: kamikadze mogą latać na dystanse do 15 kilometrów i osiągać wysokości rzędu 3000 metrów. Dla Turcji to bardzo dobra wiadomość, ponieważ pokazuje, że ich systemy bazzałogowe są nie tylko uniwersalne, ale również samowystarczalne. A to z kolei przekłada się na poprawę obronności kraju, jeśli rozwiązania typu BARKAN staną się powszechne w ich wojsku.
Turcja po raz kolejny pokazała, że może być uważana za pioniera w technologii bezzałogowców. Wszechstronność operacyjna, jaką prezentuje BARKAN otwiera wiele nowych ścieżek strategicznych i taktycznych. Sukces pierwszych testów to ważny kamień milowy dla przyszłego rozwoju systemów automatycznych, ponieważ pokazuje potencjał wykorzystania ich nawet w bardziej skomplikowanych misjach. Jednocześnie BARKAN wyznacza kierunek przyszłych systemów obronnych i przebiegu wojny ogólnie.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech