Tunel czasoprzestrzenny pośrodku Drogi Mlecznej. Prowadzi do innych galaktyk?
Naukowcy z Triestu podejrzewają, że w środku Drogi Mlecznej może znajdować się tunel czasoprzestrzenny.
Według naukowców z International School for Advanced Studies w Trieście, tunele czasoprzestrzenne mogą istnieć w ciemnej materii, w samym centrum Drogi Mlecznej. Twierdzą również, że takie tunele mogą znajdować się we wszystkich galaktykach spiralnych.
Przechodząc przez taki hipotetyczny tunel, można przebyć niewyobrażalną odległość w minimalnym czasie. Oczywiście to wciąż tylko teoria. Naukowcy wciąż próbują udowodnić, czy jest to możliwe i zgodne z zasadami fizyki.
Według Teorii Względności Einsteina czas i przestrzeń są połączone i razem formują czasoprzestrzeń. Jej największym zakrzywieniem jest czarna dziura. Zgodnie z teorią względności, do jej powstania niezbędna jest wystarczająco duża masa w odpowiednio małej objętości.
Idea tuneli czasoprzestrzennych opiera się na teorii względności i obliczeniach Karla Schwarzschilda. Według Schwarzschilda "każdy obiekt, który zbliży się do czarnej dziury na określoną odległość, zostanie do niej wessany i znajdzie się z drugiej strony czasoprzestrzeni".
To oznacza, że wedle jego teorii jest możliwe istnienie tzw. mostów Einsteina-Rosena, inaczej zwanymi tunelami czasoprzestrzennymi.
W 2015 roku opublikowano wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Udało się wtedy stworzyć magnetyczny odpowiednik tunelu czasoprzestrzennego.
Według eksperymentów które przeprowadzili naukowcy, można by przemieścić pole magnetyczne generowane przez fizyczny obiekt w takim tunelu. Nie udało się natomiast przetransferować materii.