Trzy nowe cyfrówki Panasonic Lumix

Trzy nowe cyfrówki Panasonic Lumix

Trzy nowe cyfrówki Panasonic Lumix
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
25.01.2011 12:23, aktualizacja: 23.09.2011 16:07

Panasonic zaprezentował dziś trzy nowe aparaty Lumix. Pokazane modele to Lumix DMC-TZ20, hybrydowy Lumix DMC-FX77 oraz Lumix DMC-FT3.

Pierwszy z aparatów, Lumix DMC-TZ2. wyposażono w szerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR z powiększeniem optycznym 16x. Obiektyw został całkowicie przeprojektowany — ma nowa konstrukcję mechaniczną i układ optyczny, w którym zastosowano zaawansowane technologie, m.in. Nano Surface Coating.

W DMC-TZ20 zastosowano także zmodernizowany przetwornik MOS 14,1 megapiksela i przetwornik obrazu Venus Engine FHD, które umożliwiają nagrywanie obrazów z dużą szybkością i czułością, a także rejestrować filmy Full HD 1920 x 1080. Obiektyw wykorzystuje także technologię inteligentnej rozdzielczości (Intelligent Resolution), która umożliwia optymalne przetwarzanie sygnału w różnych częściach obrazu. Funkcja inteligentnego zoomu (Intelligent Zoom), która wykorzystując technologię inteligentnej rozdzielczości utrzymuje wysoką jakość obrazu nawet w zakresie zoomu cyfrowego, zwiększa możliwości zoomu optycznego 16x do wartości równoważnej 21x.
Natomiast mechanizm ustawiania ostrości Sonic Speed AF, jest o około 49. szybszy w porównaniu z poprzednim modelem.

Obraz
© Lumix TZ20 (fot. Panasonic)

Wbudowana funkcja GPS została w modelu DMC-TZ2. ulepszona. Liczba informacji o obiektach wzrosła do ponad miliona, zwiększono też szybkość wyszukiwania. Nowością jest również 3-calowy inteligentny ekran dotykowy LCD składający się z 460 000 punktów, który umożliwia korzystanie w trakcie nagrywania z funkcji dotykowej automatycznej regulacji ostrości (Touch AF), zoomu dotykowego (Touch Zoom) lub migawki dotykowej (Touch Shutter).

Tryb iA (intelligent Auto) również został udoskonalony. Do konwencjonalnego optycznego stabilizatora obrazu POWER O.I.S. został dodany tryb aktywny (Active Mode), który zwiększa efekt korekcji. Eliminuje on rozmycia przy nagrywaniu filmów, zwłaszcza w trybie szerokokątnym. Nowością jest także inteligentny tryb nocnego fotografowania z ręki (Intelligent Handheld Nightshot), czy funkcja inteligentnych zdjęć seryjnych (Intelligent Burst Shooting), która automatycznie ustawia liczbę klatek na sekundę zależnie od szybkości poruszania się obiektu wykorzystując mechanizm inteligentnej regulacji czułości (Intelligent ISO Control).
Druga z nowości to hybrydowy aparat kompaktowy DMC-FX7. z serii Lumix FX. Aparat został wyposażony w inteligentny ekran dotykowy LCD o przekątnej 3,5 cala oraz nowy, 24-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-SUMMARIT.

Obiektyw LEICA DC VARIO-SUMMARIT z 5-krotnym powiększeniem optycznym (odpowiednik zakresu 2. -120 mm w aparacie z filmem 35 mm) o jasności F2,5 mieści się w kompaktowym korpusie osadzonym w płaskiej obudowie aparatu. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia obiektyw ten idealnie nadaje się do fotografowania dynamicznych krajobrazów, a jego duża jasność pozwala robić zdjęcia obiektów ruchomych nawet przy słabym oświetleniu.

Obraz
© Lumix FX77 (fot. Panasonic)

Aparat DMC-FX7. ma nowo opracowany, szybki przetwornik CCD 12,1 megapiksela, który umożliwia wydajne przetwarzanie sygnału niezbędne do nagrywania filmów Full HD z rozdzielczością 1920 x 1080 w formacie AVCHD oraz do wykonywania szybkich zdjęć seryjnych. Przetwornik wspomagany jest pracą procesora obrazu Venus Engine FHD. Aparat wykorzystuje także technologię inteligentnej rozdzielczości (Intelligent Resolution), inteligentny zoom (Intelligent Zoom), która wykorzystując technologię inteligentnej rozdzielczości utrzymuje wysoką jakość obrazu nawet w zakresie zoomu cyfrowego, zwiększa możliwości zoomu optycznego 5x do wartości równoważnej 6,5x. Sam mechanizm ustawiania ostrości Sonic Speed AF, który jest o około 33% szybszy w porównaniu z modelem DMC-FX70.

Podobnie jak w porzednim modelu, tryb iA (intelligent Auto) również został udoskonalony. Do konwencjonalnego optycznego stabilizatora obrazu MEGA O.I.S. został dodany tryb aktywny (Active Mode), który zwiększa efekt korekcji. Funkcja rozpoznawania twarzy (Face Recognition) znajduje zarejestrowane twarze osób i wybiera dla nich optymalne ustawienia ostrości i ekspozycji, a nawet może wyświetlić ich imiona na ekranie LCD. Funkcja inteligentnego wyboru sceny (Intelligent Scene Selector) automatycznie wybiera odpowiedni tryb sceny spośród najczęściej używanych trybów —. Pejzaż, Portret, Makro, Portret Nocny, Pejzaż Nocny lub Zachód Słońca. Ponadto po wejściu w tryb iA działają automatycznie funkcje Śledzenie AF (AF Tracking), Inteligentna regulacja czułości (Intelligent ISO Control), Inteligentny wybór sceny (Intelligent Scene Selector) i Inteligentna ekspozycja (Intelligent Exposure), dzięki czemu każdy użytkownik może bardzo łatwo uzyskiwać piękne zdjęcia.

Aparat DMC-FX77 wyposażaono także wiele funkcji rozrywkowych - funkcje Retusz Upiększający (Beauty Retouch), Retusz Artystyczny (Art Retouch) i Mój Album Fotograficzny (My Photo Album).
Ostatnią z pokazanych dziś nowości jest model Lumix DMC-FT3 zaprojektowany z myślą o aktywnym użytkowaniu w terenie. Aparat wyposażony został w wyjątkowo odporną konstrukcję. FT3 jest wodoodporny do głębokości 1. m, wytrzymuje upadek z wysokości 2 m i mróz do -10 stopni Celcjusza. Jest także odporny na działanie kurzu. Atrakcyjną nowością są wbudowane funkcje GPS, wysokościomierz i barometr.

Aparat wyposażono w obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR ze składanym układem optycznym. Szeroki zakres zbliżeń, od szerokokątnego ustawienia 2. mm po zoom 4,6x w trybie teleobiektywu, daje elastyczne możliwości fotografowania praktycznie w każdych warunkach — zwłaszcza pod wodą, gdzie ruchy są często ograniczone, a kąt widzenia odgrywa ważną rolę przy komponowaniu zdjęć.

Obraz
© Lumix FT3 (fot. Panasonic)

Aparat DMC-FT3 ma nowo opracowany, szybki przetwornik CCD 12,1 megapiksela, wspomagany jak u poprzednika procesorem obrazu Venus Engine FHD. Aparat wykorzystuje jak wcześniej opisane modele technologię inteligentnej rozdzielczości (Intelligent Resolution), Intelligent Zoom, czy Sonic Speed AF.

Konstrukcja modelu FT3 została wzmocniona do tego stopnia, że jest on wodoodporny do głębokości 1. m i odporny na działanie kurzu — spełnia wymagania standardów IPX8 i IPX6. Hermetyczna obudowa z gumową wyściółką i wzmocnionym szkłem zapewnia ochronę przed wodą, kurzem i piaskiem. Wcześniejsze rozwiążanie w postaci dwóch osobnych pokrywek na wnękę akumulatora i karty pamięci oraz złącze kablowe zostało zastąpione przez jeden element zamykany jedną pokrywą. Dzięki zmniejszeniu powierzchni otworów aparat DMC-FT3 jest bardziej szczelny i wytrzymuje ciśnienie wody aż do głębokości 12 m.

FT3 wytrzymuje upadek z wysokości 2 m w teście przeprowadzonym zgodnie z normą „MIL-STD 810. Method516.5-Shock". Model ten ma nie tylko wzmocnioną obudowę przez zastosowanie materiałów odpornych na wstrząsy, ale także łamaną ścieżkę optyczną, co zabezpiecza obiektyw przed uszkodzeniem w przypadku upuszczenia aparatu w trakcie robienia zdjęcia. Obiektyw jest zabezpieczony przez dodatkowy amortyzator, który pochłania wstrząs podczas upadku. FT3 jest również odporny na mróz — wszystkie komponenty, w tym obiektyw, wytrzymują temperaturę do -10 ostopni Celcjusza.

Aparat DMC-FT3 został wyposażony w funkcję GPS, popularną w kamerach podróżnych z serii LUMIX TZ. Wykorzystując dane wewnętrzne pokazuje ona nazwę kraju/regionu, stanu/prowincji/województwa, miejscowości i punktu orientacyjnego. Dzięki temu użytkownik ma w czasie rzeczywistym informacje o fotografowanych miejscach. Informacje dotyczące obszarów obejmują 203 kraje lub regiony na całym świecie. Ponadto mogą być podawane informacje o przeszło milionie obiektów w 78 krajach lub regionach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)