Chcą wskrzesić mamuta. W grze ponad miliard złotych
Firma Colossal Biosciences obrała sobie za cel wskrzeszanie wymarłych gatunków z mamutem włochatym na czele. Firma poinformowała o pozyskaniu dodatkowych środków w kwocie 200 mln dolarów, co zwiększa dotychczasowe finansowanie do poziomu 435 mln dolarów.
Mamuty, dodo i wilkowór tasmański mogą wrócić do życia. Colossal Biosciences pozyskało już 435 mln dolarów na projekt, mający wskrzesić wymarłe gatunki. Inwestorzy przekazali już naprawdę ogromny kapitał na ten cel, choć do tej pory firma nie wygenerowała żadnych przychodów.
Przywrócenie wymarłych zwierząt
Jak podaje TechCrunch, dyrektor generalny Colossal Biosciences, Ben Lamm, twierdzi, ze inwestorzy doceniają szybkość, z jaką rozwijane są nowe technologie. Projekty wskrzeszające trzy wspomniane gatunki rozwijają się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem lub nawet nieco je wyprzedzają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Colossal Biosciences zajmuje się mapowaniem genomu gatunku a następnie porównywaniem go z żyjącymi krewnymi. W przypadku mamuta włochatego jest to słoń azjatycki. Lamm twierdzi, że fazę tę ukończono w przypadku mamuta i wilkowora tasmańskiego.
Rozwijanie technologii
Naukowcy teraz używają narzędzia CRISPR do edycji genów, by wprowadzić zmiany w komórkach słonia azjatyckiego. Ostatecznie do organizmu słonicy zostanie wprowadzony zarodek, co ma skutkować urodzeniem przez nią mamuta. Colossal w ramach projektu tworzy różne technologie, w tym m.in. sztuczne macice, które mogą przydać się do rozmnażania zwierząt.
- Niektóre z tych technologii same w sobie zmieniają świat w zakresie opieki zdrowotnej, technologii rolniczych i wszystkich tych różnych kategorii – mówi Lamm.
Choć celem Colossal Biosciences jest wskrzeszanie gatunków i zwiększanie bioróżnorodności, inwestorzy dostrzegają zalety firmy gdzie indziej. Chodzi mianowicie o rozwijane technologie. Jednym z celów firmy jest wydzielenie trzech przedsiębiorstw, z których jedno zajmie się opracowaniem technologii sztucznej macicy, która być znajdzie zastosowanie w leczeniu niepłodności. Wydzielone dotychczas dwa przedsiębiorstwa – Breaking i Form Bio odpowiadają za rozkład tworzyw sztucznych i biologii obliczeniowej.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski