Trwają upały. Co pić? Nie tylko wodę. Ważny jest jeszcze jeden składnik

Trwają upały. Co pić? Nie tylko wodę. Ważny jest jeszcze jeden składnik

Trwają upały. Co pić? Nie tylko wodę. Ważny jest jeszcze jeden składnik
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek
29.06.2019 13:25, aktualizacja: 01.07.2019 08:05

Już jest ciepło, a w najbliższych dniach temperatura jeszcze wzrośnie. Prognozuje się, że to właśnie czerwiec będzie najgorętszym miesiącem lata. My musimy pamiętać o nawodnieniu organizmu. Szklanka wody nie wystarczy.

Fala upałów nadal nad Polską. W wielu miastach temperatura odczuwalna sięgnie 30 kreski. Taka pogoda ma utrzymywać się co najmniej do połowy przyszłego tygodnia. Jedni się cieszą, drudzy narzekają, ale wszyscy muszą pamiętać o tym, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

W upalne dni bardzo łatwo do tego doprowadzić. Organizm, aby obniżyć temperaturę ciała, zwiększa aktywność gruczołów potowych. Przez to pocimy się bardziej. Zwiększa się więc zapotrzebowanie na płyny.

Do odwodnienia dochodzi, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów niż pobiera. Dlatego szklanka wody - mimo że powinniśmy pić ją co godzinę - może nie wystarczyć. Żeby uzupełnić elektrolity sięgnijmy po soki warzywne. Warto wypić sok pomidorowy - dostarcza potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu.

W upały ograniczajmy picie kawy i alkoholu. Mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm. Takich płynów powinniśmy w wyjątkowo ciepłe dni unikać.

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, objawy odwodnienia to:

  • ból głowy
  • rozdrażnienie
  • brak koncentracji
  • suche oczy
  • napięta sucha skóra

Wszystko zaś zaczyna się od uczucia pragnienia. Pamiętajmy więc o regularnym spożywaniu płynów - zaczynając od szklanki wody.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)