Domowe sposoby na upał. Nie trzeba wydawać majątku na klimatyzację

Domowe sposoby na upał. Nie trzeba wydawać majątku na klimatyzację
13.08.2018 11:221 / 7
Domowe sposoby na upał. Nie trzeba wydawać majątku na klimatyzację
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Wracają upały nad Polskę, nadchodzi skwar. Zebraliśmy kilka prostych sposobów, jak chociaż trochę się ochłodzić. Warto spróbować, co by złapać trochę chłodniejszego powietrza.

Na kolejne dni zapowiadane są temperatury w wysokości ok. 30 stopni Celsjusza. To nie przelewki, w takiej temperaturze przy dużej wilgotności powietrza naprawdę ciężko wytrzymać. No ale, po co się męczyć? Pewnie każdy ma w domu przygotowany wiatraczek na okazje upałów. Ale sam nawiew nie wystarczy.

Nie zapominajmy o podstawach. Nie otwierajmy okien w ciągu dnia, gdy panuje największy upał. Warto je również przysłonić - zasłony i rolety to świetne połączenie. W nocy warto okna otworzyć, dzięki temu pokoje przez noc maksymalnie się ochłodzą. Tylko nie zapomnijcie o założeniu moskitiery, aby uniknąć niechcianych gości.

Domowe sposoby na upał - wiatrak i zmrożone butelki

2 / 7
323948482300160425
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Nie każdego stać na klimatyzację, nie jest to tania rzecz. Z drugiej strony wiatraczek nie wystarczy. Sam nawiew nie sprawi, że temperatura się ochłodzi.

Ale spokojnie, na wszystko jest sposób. Weź kilka butelek wody, i włóż je do zamrażalnika. Kiedy już zrobią się wystarczająco zmrożone, ustaw butelki oraz wiatrak tak, aby nawiewał na zmrożone butle prosto w Twoją stronę. W odpowiednio niewielkiej odległości ten sposób może być niewiarygodnie pomocny.

Domowe sposoby na upał - wiatrak i doniczka

3 / 7
323948482300357033
Źródło zdjęć: © Fotolia

Inny, bardzo podobny sposób wymaga doniczki oraz wiatraka. No i jeszcze trochę piasku i wody. Jeśli nie macie doniczki, możecie skorzystać z podobnego naczynia. Wsypcie piasek i zalejcie go wodą. Analogicznie do poprzedniego przykładu ustawcie wiatrak na wprost doniczki, a doniczkę na wprost siebie.

Domowe sposoby na upał - prosty klimatyzator

4 / 7

Domowe sposoby na upał - wilgotna pościel zamiast kołdry

5 / 7
323948482300553641
Źródło zdjęć: © 123RF

Na upał w nocy najlepszy będzie sposób na "Starożytny Egipt". Kilka tysięcy lat temu ludzie również borykali się z problemem upałów.

Starożytni Egipcjanie korzystali z bardzo prostego tricku. Przed snem nawilż delikatnie prześcieradło i wykorzystaj go zamiast kołdry. Ewentualnie zimny "coldpack", dla tych, którzy nie potrafią usnąć w mokrym terenie. Zwilgotniała szmatka do przecierania się szybko nabiera temperatury i schnie. Lepiej wykorzystać torebkę pełną lodu, i schować ją we wnętrzu skarpetki wypełnionej ryżem.

Domowe sposoby na upał - na co uważać

6 / 7
323948482300750249
Źródło zdjęć: © Fotolia

Urządzenia elektryczne, nie przesadzajmy z nimi. One też generują ciepło, szczególnie, gdy są długo włączone. Starsze telewizory tzw. "plazmy" potrafią działać jak grzejniki w zimę, a co dopiero w lato. Komputer, czy konsola pracujące na pełnych obrotach także grzeją się i emitują wysoką temperaturą. Tym razem dla relaksu lepsza będzie książka.

Domowe sposoby na upał - na co uważać

7 / 7
323948482300881321
Źródło zdjęć: © iStock.com

Podobnie jest z gotowaniem. Nie wypuszczamy naszego chłodu na zewnątrz, ani nie wpuszczamy ciepła z zewnątrz. Więc nie produkujmy go zbyt wiele również u siebie. Gotowanie obiadu czy nawet wody w czajniku zwiększa temperaturę w pomieszczeniach.

Oczywiście, bez pożywienia nie przeżyjemy, więc niemożliwe jest całkowite uniknięcie tego procesu. Jeśli już gotujemy, nie zapomnijmy używać pokrywek do garnków i patelni. Im więcej pary wodnej, tym trudniej będzie nam się ochłodzić.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)