Trwają prace nad ustawą dot. inteligentnych siec energetycznych

Trwają prace nad ustawą dot. inteligentnych siec energetycznych

Trwają prace nad ustawą dot. inteligentnych siec energetycznych
Źródło zdjęć: © sxc.hu
08.09.2010 10:55

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora powiedział, że
przygotowywana jest specustawa, która regulować będzie wdrożenie w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Swora był we wtorek gościem pierwszego Forum Innowacji, które trwa w Rzeszowie.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora powiedział, że przygotowywana jest specustawa, która regulować będzie wdrożenie w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Swora był we wtorek gościem pierwszego Forum Innowacji, które trwa w Rzeszowie.

Inteligentne sieci energetyczne są wyposażone w nowoczesne liczniki, przełączniki, rejestratory itp., które umożliwiają wymianę informacji między elementami systemu i w efekcie zmniejszenie utraty energii podczas przesyłu.

Prezes URE dodał, że przygotowywane w jego Urzędzie rozwiązanie ma dotyczyć nie tylko sieci elektroenergetycznych, ale także gazu ziemnego oraz wodociągów i ciepłownictwa.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

"Nasza inicjatywa dotyczy możliwości zawierania porozumienia regulacyjnego, które będzie gwarantowało stabilność tego typu projektów. Oprócz tego, ta specustawa ma otwierać polską energetykę na mikrogeneracje - chcemy, żeby każdy odbiorca, oprócz tego, że jest odbiorcą, mógł za wynagrodzenie oddawać energię do sieci, taką energię która jest wytwarzana przez przydomowe urządzenia do tego służące np. baterie słoneczne" - dodał Swora.

Prezes URE zaznaczył, że wprowadzenie inteligentnych sieci, to zmiana DNA istniejących sieci elektroenergetycznych. "Niektórzy spodziewają się po wprowadzeniu tego systemu takich zmian, jakie były dziełem Internetu" - dodał.

Forum Innowacji w Rzeszowie trwać będzie do środy, w tym dniu jednym z gości będzie wicepremier Waldemar Pawlak.

Organizatorem rzeszowskiej imprezy jest Fundacja Instytutu Studiów Wschodnich, która organizuje Forum w Krynicy. Współorganizatorem jest Urząd Miasta w Rzeszowie. Forum w Krynicy to największe tego typu spotkanie w tej części Europy. W tym roku odbędzie się dwudziesta, jubileuszowa edycja imprezy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)