Trwa ładowanie...

Trują w całej Europie. Polska wygrywa smutny ranking

Elektrownia Bełchatów ponownie znalazła się na pierwszym miejscu rankingu największych emitentów dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. W niechlubnej 10 znalazło się też miejsce dla Elektrowni Kozienice.
Share
Elektrownia w Bełchatowie.
Elektrownia w Bełchatowie.Źródło: Wikimedia Commons
d1vko85

Autorem rankingu jest Europejska Federacja Transportu i Środowiska AISBL (T&E). 8 na 10 miejsc zajęły elektrownie, a zestaw uzupełniła największa firma lotnicza w Europie Ryanair oraz zajmujący się transportem morskim Mediterranean Shipping Company (MSC).

Sytuacja tej ostatniej firmy jest o tyle wyjątkowa, że transport morski nie był do tej pory objęty unijnym systemem handlu CO2. Jednak od 6 lipca w końcu się to zmieniło – decyzja o włączeniu tego sektora w system opłat została przegłosowana w Parlamencie Europejskim.

Czytaj też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

Bełchatów zdecydowanym liderem

Raport mówi, że roczna emisja CO2 Elektrowni Bełchatów wyniosła w ubiegłym roku 32,74 Mt. To aż o 10 Mt CO2 więcej niż druga na liście Elektrownia Neurath.

d1vko85

Od miejsca drugiego do szóstego oraz na pozycji dziewiątej zestawienia znajdują się niemieckie elektrownie węglowe. Koncern MSC znalazł się na siódmym miejscu z emisją rzędu 10,72 Mt, a Ryanair figuruje na przedostatniej pozycji z 10,53 Mt CO2. Ostatnia elektrownia Kozienice wyemitowała w 2019 roku 0,46 Mt dwutlenku węgla.

Czytaj też: Świat ma sześć miesięcy, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej – twierdzi ekspert z MAE

d1vko85

Podziel się opinią

Share
d1vko85
d1vko85
Więcej tematów