Transmisje z meczów Euro 2012 dla miliardów widzów - jak idą przygotowania?

Transmisje z meczów Euro 2012 dla miliardów widzów - jak idą przygotowania?

Transmisje z meczów Euro 2012 dla miliardów widzów - jak idą przygotowania?
Źródło zdjęć: © Livingmedia
12.04.2011 12:04

Do Euro 2012 coraz bliżej. W Telekomunikacji Polskiej trwają przygotowania techniczne do transmisji tego wydarzenia. Już we wrześniu będzie gotowe laboratorium dla UEFA z testowym środowiskiem całego systemu

Do Euro 2012 coraz bliżej. W Telekomunikacji Polskiej trwają przygotowania techniczne do transmisji tego wydarzenia. Już we wrześniu będzie gotowe laboratorium dla UEFA z testowym środowiskiem całego systemu usług.

Aby ponad miliard osób (czyli 20. ludzkości) mogło obejrzeć transmisję europejskich mistrzostw, UEFA nałożyła na TP dwa wymagania: zapewnienie prędkości transmisji rzędu 2 x 70 Gbps ze stadionów do Międzynarodowego Centrum Nadawczego oraz 2 x 140 Gbps pomiędzy Polską i Ukrainą. Od strony organizacyjnej pomysł wygląda następująco:

  1. stworzenie Międzynarodowego Centrum Nadawczego, do którego będą przekazywane sygnały audio oraz wideo ze wszystkich polskich stadionów;
  2. zapewnienie - budowanej od podstaw - aktywnej infrastruktury technicznej na stadionach;
  3. rozbudowanie sieci łączności z Ukrainą o dodatkową przepływność minimum 2 x 140 Gbps.

Przepływność ma być redundantna a więc odporna na awarie, w dodatku aktywnie, czyli ruch przełącza się automatycznie, co powoduje, że realnie TP musi przygotować dwa razy większe przepływności, niż wynoszą rzeczywiste potrzeby. Dodatkowo UEFA waha się czy zapewnić transmisję 3D, o którą pytają już niektórzy z broadcasterów. Jak zapewnia dyrektor ds. kluczowych klientów TP - Leszek Hołda, TP jest w stanie w razie potrzeby zwiększyć pasmo o przepływności 7. Gbps, o kolejne wymagane 10.

Obraz
© (fot. Livingmedia)

Skąd takie gigantyczne zapotrzebowanie na pasmo transmisyjne?

UEFA zaplanowało szeroko zakrojoną obsługę medialną. Na stadionach zostaną umieszczone kamery, zapewniające transmisję w jakości HD (zamówiona przepływność jest w stanie obsłużyć ok. 2. kamer HD i 12 SD), przekazujące sygnał do Międzynarodowego Centrum Nadawczego (MCN), które będzie znajdowało się w Hali Expo przy Prądzyńskiego w Warszawie. Tam sygnał będzie ulegał wstępnej obróbce i dopiero tak przygotowany - będzie przekazywany stacjom telewizyjnym i/lub broadcasterom, którzy przy użyciu wozów transmisyjnych lub naziemnej infrastruktury będą transmitowali sygnał poprzez kanały transmisyjne do poszczególnych krajów.

Z 7. Gbps - 10 Gbps przeznaczone jest na potrzeby dostępu do internetu dla mediów i służb obsługujących czyli UEFA family, a pozostałe 60 Gbps tylko do transmisji wideo. Dostęp do internetu oraz komunikacja głosowa - oprócz zwykłego komunikowania się służb UEFA - oznacza także np. możliwość bezpośredniego przesyłania zdjęć przez fotografów do agencji fotograficznych oraz komentowania meczów na bieżąco przez komentatorów sportowych. Dostęp Wi-Fi na potrzeby publiczności oraz zasięg GSM, by można było obsłużyć telefonię komórkową, pozostaje w gestii stadionów i jak informuje Leszek Hołda - stadiony prowadzą rozmowy z tym zakresie z dostawcami usług, również z TP.

Powstają także aplikacje mobilne oraz usługi dla kibiców oparte na GPS i geolokalizacji. Kibice będą mieli w czasie rzeczywistym dostęp do różnego rodzaju informacji, m.in. wyników meczów, zdjęć, statystyk, informacji o nadchodzących meczach i wydarzeniach towarzyszących. Będą mieli również możliwość oglądania meczów z wykorzystaniem telefonii komórkowej.

Po mistrzostwach infrastruktura zostanie wykorzystana na potrzeby sieci szkieletowej TP. Sprzęt ze stadionów zostanie zdemontowany i wykorzystany w projektach komercyjnych. To, co będzie kosztem, to kilkaset kilometrów okablowania światłowodowego i miedzianego dedykowanego -zgodnie z wymogami UEFA - wyłącznie na potrzeby Euro 2012. Przepłynie nimi gigantyczna ilość danych. W trakcie mistrzostw Austria-Szwajcaria w 2008 roku szacowano, że przesłane dane zajmowały tyle miejsca, ile ilość zeskanowanych danych całej austriackiej Biblioteki Narodowej w Wiedniu. Leszek Hołda szacuje, że te z 2012 przynajmniej się podwoją.

Partnerstwo technologiczne w liczbach:

TP i Orange dostarczą m.in:
- 7000 dostępów do internetu i sieci korporacyjnych,
- 1750 stacjonarnych linii telefonicznych,
- 1425 telefonów komórkowych,
- 1300 monitorów LCD,
- 1000 laptopów,
- 1000 telewizorów,
- 150 bezprzewodowych punktów dostępowych,
- okablowanie wszystkich obiektów to ok. 2500 km światłowodów,
- zapewnienie prędkości transmisji rzędu 70 Gbps umożliwi transmisję (w tym w jakości HD) równolegle z 32 kamer,
- zespół pracujący przy obsłudze technologicznej EURO będzie liczył 800 osób,
- gwarancja sprawności działania systemów i sprzętu na poziomie 99,99. proc. - maksymalny dopuszczalny czas przerw w transmisji to 26 sekund dziennie.

źródło: TP / Orange / Livingmedia

-/SW/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)