Transmisja danych z prędkością światła!
Nowy rodzaj światłowodu pozwala przesyłać dane z prędkością bliską prędkości światła w próżni informuje pismo "Nature photonics".
Zgodnie z prawami fizyki, nic nie może się poruszać szybciej niż światło w próżni (29. 792 458 kilometrów na sekundę), jednak dzięki nowym światłowodom duże ilości danych będą się mogły przemieszczać z prędkością sięgającą 99,7 proc. tej wartości. W szklanych światłowodach światło podróżuje o 31 proc. wolniej niż w próżni. Szybsze byłyby światłowody w formie pustych rurek zwierających powietrze, jednak zjawiska takie jak rozpraszanie na granicy szkła i powietrza ograniczają przepustowość „pustego” światłowodu.
Francesco Poletti z brytyjskiego University of Southampton opracował włókna z ultra cienkim szklanym obrzeżem i powietrznym rdzeniem, pozwalające przesyłać znacznie szersze pasmo częstotliwości. Taki światłowód nie tylko przesyła światło szybciej, ale i dużą ilość danych jednocześnie.
Osiągnięty przez zespół Polettiego rekord wynosi 73,7 terabita na sekundę na dystansie 31. metrów , to znaczy 15 tys. razy więcej niż w przypadku dotychczasowych „pustych” światłowodów.
Szybsze światłowody mogą mieć duże znaczenie miedzy innymi dla spekulujących akcjami na giełdach za pośrednictwem komputerów. W przypadku tak zwanego „tradingu wysokiej częstotliwości" decydujące znaczenie ma różnica cen określonego instrumentu finansowego na dwóch oddalonych od siebie geograficznie rynkach –. aby zdobyć przewagę nad konkurentami, warto „urwać” choć kilka nanosekund.