TP wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami

TP wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami

TP wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami
29.11.2010 11:37

Dzięki wsparciu Telekomunikacji Polskiej, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego zakupi do swojej Wypożyczalni komputery przenośne. TP jest także partnerem Konferencji „Dostęp osób niepełnosprawnych do informacji i edukacji. Nowe technologie - większe szanse, większe możliwości”, która odbywa się na UW 29 listopada.

Netbooki i notebooki dla Wypożyczalni będą przez BON UW przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami m.in. dzięki programom udźwiękawiającym, programom powiększającymi pismo, programom OCR do rozpoznawania zeskanowanego tekstu, a także dzięki monitorom brajlowskim i przenośnym skanerom.

Umiejętne wykorzystanie nowych technologii pozwala znosić znaczną część barier w dostępie do edukacji, na jakie natrafiają studenci niepełnosprawni, wyrównując tym samym ich możliwości z tymi jakie mają pełnosprawni studenci Uniwersytetu Warszawskiego –. powiedział Paweł Wdówik, kierownik Biura Osób Niepełnosprawnych UW.

Obraz
© Przykład innej inicjatywy TP na rzecz niepełnosprawnych - program Blink dla osób niewidomych

Bardzo ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa możliwość kształcenia się i kontaktu z otoczeniem. Czasami tak prosta sprawa jak napisanie i wysłanie maila może stanowić barierę nie do pokonania. Dlatego TP jako operator narodowy wspiera takie inicjatywy. Chcemy budować społeczeństwo informacyjne, w którym nie może zabraknąć miejsca dla osób z niepełnosprawnościami –. powiedział Paweł Papliński, dyrektor Departamentu Marketingu Usług dla Domu.

Telekomunikacja Polska od wielu lat angażuje się w działania ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnościami. Oferuje m.in. 50-procentowe rabaty na instalację telefonu i abonament telefoniczny, udostępnia specjalne faktury dla osób niewidomych i słabo widzących (pisane wielką czcionką lub alfabetem Braille'a). Firma przystosowała również publiczne aparaty telefoniczne do potrzeb osób noszących aparaty słuchowe lub implanty oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W ubiegłym roku TP wspólnie z dr Aleksandra Królak, z Politechniki Łódzkiej stworzyła program komputerowy b-Link, który umożliwia osobom sparaliżowanym sterowanie komputerem za pomocą ruchów powiek. Jego niepowtarzalność została doceniona przez jury 3. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie, które przyznało projektowi Złoty Medal. Program jest darmowy, dostępny jest na stronach www.tp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)