TP sprzedała swoją sieć podmiotowi z Grupy TP

TP sprzedała swoją sieć podmiotowi z Grupy TP

02.02.2009 21:35, aktual.: 03.02.2009 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telekomunikacja Polska podpisała umowę sprzedaży i leasingu zwrotnego części swojej infrastruktury sieciowej za cenę 4,958 mld zł netto z należącą do Grupy TP spółką TP Invest.

_ Transakcja z perspektywy Grupy TP bez wpływu natychmiastowego, natomiast w dłuższym okresie pozwala na oszczędności w zakresie kosztów ogólnych _ - powiedział Tomasz Poźniak, dyrektor departamentu ds. relacji z inwestorami.

TPI na pokrycie ceny zakupu wyemituje obligacje, które zostaną nabyte w całości przez TP. Wartość nominalna obligacji wynosi 5,964 mld zł, a ich cena emisyjna 4,957 mld zł. Zapadalność obligacji została ustalona na okresy od 1 miesiąca do 10 lat. W okresie trwania umowy, płatności związane z 10-letnim leasingiem wyniosą łącznie 7,2 mld zł i po wygaśnięciu umowy TP będzie miała prawo kupna zwrotnego sieci po cenie 1 zł.

_ Szacujemy, że jest to dobra informacja dla akcji spółki. Transakcja ta usuwa z bilansu spółki aktywa trwałe, zamieniając je na czystą gotówkę, tym samym wzmacniając bilans TPSA. Transakcja sprzedaży i leasingu zwrotnego może pozwolić TP na efektywne wyjście ze swej inwestycji w sieć, która i tak nie byłaby możliwa do sprzedaży. I jeszcze jedno, mimo, że zgadujemy w tym miejscu, transakcja ta może krępować próby regulatora związane z podziałem spółki lub też sprawić, że będą one jeszcze bardziej trudne z formalnego punktu widzenia _ - uważa Paweł Puchalski, analityk DM BZWBK.

UKE jesienią może zdecydować o podziale Telekomunikacji Polskiej. Równolegle prowadzone są jednak rozmowy z telekomem nad wprowadzeniem przygotowanego przez TP programu "Równoważność dostępu", czyli alternatywy dla separacji funkcjonalnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)