TP reaguje na działania UKE prowadzące do podziału firmy

TP reaguje na działania UKE prowadzące do podziału firmy

TP reaguje na działania UKE prowadzące do podziału firmy
16.12.2008 12:00, aktualizacja: 16.12.2008 12:36

Telekomunikacja Polska odniosła się do działań podjętych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, związanych z podziałem TP. Decyzja regulatora nie była dla przedstawicieli firmy niczym zaskakującym. Podkreślają oni, że postępowanie nie musi doprowadzić do podziału i negują płynące z niego korzyści. Przedstawiają również alternatywne rozwiązanie w postaci planu równoważności dostępu.

W artykule UKE podzieli Telekomunikację Polską informowaliśmy, że regulator wszczął postępowanie, które ma doprowadzić do podziału TP. Firma wydała w związku z tym faktem oświadczenie, w którym odnosi się do działań Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kwestionuje korzyści płynące z podziału, a ponadto prezentuje alternatywne rozwiązanie w postaci planu równoważności dostępu. Byłby on tańszy i łatwiejszy w realizacji niż podział firmy. Zapewniłby całkowicie transparentne warunku obsługi wszystkich operatorów.

Poniżej zamieszczamy pełną treść oświadczenia Telekomunikacji Polskiej.

Oświadczenie Telekomunikacji Polskiej w sprawie wszczęcia przez UKE postępowania zmierzającego do separacji funkcjonalnej TP

Telekomunikacja Polska spodziewała się takiej decyzji UKE i nie jest nią zaskoczona. Regulator od wielu miesięcy w mediach zapowiadał taką decyzję i podejmował liczne działania, które miały na celu jej uzasadnienie. Obecnie nastąpiło jedynie medialne apogeum.

Zwracamy uwagę, że dziś regulator nie podjął decyzji o podziale TP, a jedynie rozpoczął postępowanie, które długo potrwa i wcale nie musi zakończyć się narzuceniem podziału.

Telekomunikacja Polska podtrzymuje wielokrotnie przedstawiane stanowisko, że ewentualne podjęcie przez UKE decyzji o podziale TP będzie niekorzystne dla rynku i zahamuje inwestycje. W jej wyniku Polacy nic nie zyskają. Nie powstanie ani jedna dodatkowa linia telekomunikacyjna, ani jedno gospodarstwo domowe nie zyska w tym czasie podłączenia do Internetu. Doświadczenia brytyjskie pokazują, że reorganizacja TP wydłuży czas na przyłączenie Internetu czy rozpatrzenie awarii na rzecz klientów operatorów alternatywnych.

Zdaniem autorów raportu o zasadności podziału, przygotowanego na zlecenie UKE, a także niezależnych analityków, na proces separacji stracimy 4-5 lat. Koszty podziału będą ogromne, osiągną ponad 750 mln zł.

Obecnie nie ma żadnych podstaw prawnych do przeprowadzenia takiej operacji. Dlatego TP proponuje zamiast wątpliwego prawnie i ekonomicznie podziału, wprowadzenie całkowicie transparentnych warunków obsługi wszystkich operatorów - plan równoważności dostępu.

Podział funkcjonalny proponowany przez UKE będzie oznaczał wydzielone księgowości, oddzielne systemy informatyczne i zarządzania. TP natomiast proponuje mniej inwazyjne zmiany organizacyjne wewnątrz spółki. Pozwolą one jednak stwierdzić niezbicie, że Firma nie faworyzuje spółek z Grupy TP kosztem operatorów alternatywnych, w tym własnej części detalicznej oraz PTK Centertel. Już teraz co miesiąc publikowane są informacje na temat warunków obsługi innych operatorów tzw. wskaźniki KPI.

Propozycje TP można zrealizować dużo szybciej i taniej niż podział. Ich wdrożenie potrwałoby ok. roku i kosztowałoby od 60 do 80 proc. mniej. Regulator uczestniczyłby w każdym etapie realizacji planu równoważności dostępu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)