Toshiba prezentuje pierwszy odtwarzacz Blu‑ray. Cena - 250 USD

Toshiba prezentuje pierwszy odtwarzacz Blu-ray. Cena - 250 USD
Źródło zdjęć: © IDG.pl

03.09.2009 20:30, aktual.: 04.09.2009 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Toshiba zaprezentowała swój pierwszy odtwarzacz Blu-ray. Urządzenie nosi oznaczenie BDX2000.

Obraz

Warto przypomnieć, że historia wojny formatów sięga siedmiu lat wstecz. W sierpniu 200. r. koncern NEC zaproponował w łonie organizacji DVD Forum wprowadzenie nowego formatu zapisu danych na optycznych nośnikach z użyciem niebieskiego lasera - przyszłego HD DVD. W tym samym roku, tyle że nieco wcześniej, Sony wraz z grupą innych firm, wyraziły chęć rozwoju technologii Blu-ray.
Na przestrzeni kolejnych lat konkurujące ze sobą obozy próbowały doprowadzić do marginalizacji oponenta, wprowadzając coraz to nowsze modele urządzeń oraz walcząc o przychylność dostawców treści. Najbardziej zagubieni byli zaś klienci, którzy w wielu wypadkach wstrzymywali się z decyzją o zakupie urządzeń, nie wiedząc, który format ostatecznie zwycięży.

Ostatecznie wojna formatów pomiędzy firmami promującymi HD DVD oraz Blu-ray zakończyła się w połowie lutego 200. roku, kiedy to Toshiba oznajmiła, że wycofuje się z rozwoju, produkcji i sprzedaży odtwarzaczy oraz nagrywarek HD DVD.

Obraz
© Toshiba BDX2000 (fot. IDG.pl)

Japoński producent postanowił jednak nie składać całkiem broni i zaczął wprowadzać na rynek odtwarzacze DVD wyposażone w technologię XDE (eXtended Detail Enhancement) pozwalającą na konwersję klasycznego filmu DVD do formatu HD.

"_ Technologia XDE pozwala na skorzystanie z filmów DVD i przeskalowanie ich do jakości zbliżonej do HD. Toshiba dostarcza klientom tego czego chcą - doznań związanych z oglądaniem obrazu wysokiej jakości za niewielką cenę _" - tłumaczył wówczas Louis Masses z firmy Toshiba.

Miesiąc temu jednak Toshiba poinformowała o zamiarze wprowadzenia na rynek komputerów przenośnych i stacjonarnych odtwarzaczy wyposażonych w czytniki Blu-ray. Koncern zgłosił też wniosek o przyjęcie w szeregi organizacji Blu-ray Disc Association.

Dzisiaj japoński producent zaprezentował swój pierwszy stacjonarny odtwarzacz Blu-ray - model noszący oznaczenie BDX2000. Urządzenie dysponuje czarną błyszczącą obudową i jest zgodne ze specyfikacją Blu-ray Disc (BD) w wersji Profile 2.0. Oferuje wyjścia HDMI 1080p (użytkownik ma też możliwość oglądania filmów HD z prędkością 24 klatek na sekundę, czyli z taką, z jaką miały one być odtwarzane na dużym ekranie) oraz obsługuje dźwięk Dolby TrueHD i DTS HD. Ponadto radzi sobie z odtwarzaniem filmów w formatach Divx HD i AVCHD oraz pozwala na skorzystanie ze slotu kart pamięci SD.
Nowy odtwarzacz Toshiby powinien pojawić się na półkach sklepowych w listopadzie w cenie 250 USD.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)