Top 10 - najlepsze żelazka parowe do 400 złotych

Top 10 - najlepsze żelazka parowe do 400 złotych

Top 10 - najlepsze żelazka parowe do 400 złotych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
13.03.2013 14:44

Kwota 400 złotych nie jest mała, przynajmniej jak na sumę przeznaczoną na zakup żelazka. W tej grupie cenowej mamy więc prawo spodziewać się urządzeń oferujących coś więcej, niż tylko grzałkę rozgrzewającą stopę do wybranej temperatury.

Patrząc na najlepsze żelazka do 40. zł, nie będziemy zawiedzeni, bo produkty z tego segmentu wyposażone są w rozmaite opcje dodatkowe. Standardem jest możliwość prasowania na morko i na sucho, blokada kapania wody, wyłącznik czasowy, funkcja prasowania w pionie lub przy użyciu zwiększonej ilości pary wodnej. Tej klasy żelazka wyposażone są najczęściej w zaawansowane technologicznie stopy, z systemami precyzyjnej dystrybucji pary wodnej. W niektórych żelazkach spotkamy się też z funkcjami automatycznymi. Jest więc w czym wybierać.

10. Philips Azur GC4860

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Pierwszym z modeli, na jaki warto zwrócić uwagę jest Philips Azur GC4860. Ma wydajną wytwornicę pary (w normalnym trybie pracy: 0-50 g/min; funkcja "uderzenia pary": 170 g/min), co zapewnia szybkie zwilżenie materiału, a tym samym łatwe rozprasowanie zagnieceń. Z pary można też korzystać, gdy żelazko ustawione jest pionowo - co przyda się na przykład w trakcie odświeżania zasłon. W wyposażeniu znajdziemy też blokadę kapania, która zapobiega wyciekaniu wody i chroni tkaninę przed zabrudzeniem. Żelazko ma również system antywapienny, chroniący kanaliki przed osadzaniem się kamienia.

9. Rowenta DW 5030 Focus II

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Żelazko Rowenta nie ma może takich opcji, jak automatyczne programy czy czujniki, ale też ma się czym pochwalić. Po pierwsze znajdziemy tu porządną bazę funkcjonalności: system zapobiegający kapaniu w niskich temperaturach, możliwość prasowania na sucho i w pionie oraz funkcja samooczyszczania. Jednak tym, co zapewniło żelazku Rowenta miejsce w rankingu, jest zdolność wytwarzania pary. W systemie ciągłym może niezbyt wygórowana - 0-4. g/min, za to w trybie "uderzenia pary" jedna z najlepszych - 180 g/min. Minus za niezbyt pojemny w porównaniu z konkurencją zbiornik - tylko 300 ml.

8. Philips Azur Ionic GC 4730/02

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Starsze urządzenie ze "stajni" Philipsa może nie jest tytanem wytwarzania pary w systemie ciągłym (maksymalnie 4. g/min), ale uderzyć potrafi z pełną mocą - 170 g/min. Przy takich możliwościach zbiornik o pojemności 335 ml może się okazać nieco za mały. Ten model wyposażony jest w zintegrowany podwójny system antywapienny, który zapobiega osadzaniu się kamienia i wypłukuje drobiny osadu z kanalików. Żelazko ma także automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa, który odcina zasilanie, gdy urządzenie nie jest używane przez 8 minut lub jeśli się przewróci.

7. DeLonghi FXN25AG

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Porządne żelazko o mocy 250. W, z pięcioma funkcjami prasowania: na sucho, z parą wytwarzaną w trybie ciągłym, z uderzeniem pary i przy użyciu spryskiwacza (przydaje się przy prasowaniu koszul). Wytwarza parę w ilości 0-40 g/min i 120 g/min w trybie "uderzenia pary". Wyposażone jest w tytanowo-ceramiczną stopę o zróżnicowanej grubości. Ma funkcje samoczyszczenia, zabezpieczenie przed kapaniem wody w niskiej temperaturze. Ma też automatyczny system bezpieczeństwa wyłączający żelazko pozostawione w pozycji poziomej po 30 sekundach, a w pozycji pionowej - po 8 minutach.

6. Braun TexStyle 780

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Żelazko o ergonomicznym, otwartym uchwycie i niezłych parametrach. Wyposażone jest w szafirową stopę i grzałkę o mocy 240. W. Dobrze prezentuje się zdolność wytwarzania pary - urządzenie może ją produkować w trybie ciągłym od 0-50 g/min, a w postaci pojedynczego uderzenia - 120 g/min. Braun TexStyle 780 ma zbiornik o pojemności 400 ml, który można napełniać "kranówką", gdyż w wyposażeniu jest zarówno filtr antywapienny, jak i funkcja samooczyszczania kanalików parowych.

TexStyle ma również automatyczny wyłącznik, który odłączy zasilanie, gdy żelazko pozostaje w bezruchu, a także nakładkę ochronną do tkanin delikatnych i ciemnych.

5. Tefal Ultimate Autoclean FV 9450E0

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

W tym urządzeniu znajdziemy stopę Autolean Catalysys oraz kontrolkę Thermo Alert, która informuje o zbyt wysokiej temperaturze żelazka w stosunku do wybranego programu. Lampka zapali się, gdy przestawimy program z wyższego na niższy, a zgaśnie gdy stopa ostygnie do temperatury wymaganej dla danej tkaniny.

Żelazko jednak ustępuje swemu "kuzynowi" z miejsca trzeciego w kategorii wytwarzania pary: ciągłe - 0-5. g/min, uderzeniowe - 150 g/min. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 350 ml, można w nim używać wody kranowej. Urządzenie posiada także automatyczny wyłącznik i funkcje antywapienne.

4. Philips Azur Ionic GC 4870

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Urządzenie, w którym liczą się szczegóły. Zaczynając od sporej mocy - 260. W, dzięki której stopa szybko się nagrzewa, przez wydajną wytwornicę pary (0-50 g/min i 170 g/min), aż po dodatkowe funkcje, takie jak parowy czubek Steam Tip, który ułatwia prasowanie przestrzeni między guzikami. Wyróżnikiem jest jednak system Ionic DeepSteam, dzięki któremu para wodna rozbijana jest na drobne cząsteczki, dzięki czemu łatwiej uporamy się z opornymi zagnieceniami. Dodatki: system antywapienny, blokada kapania i automatyczne wyłączenie żelazka.

3. Tefal Ultimate Autoclean 500 FV9550E1

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Rodzinę żelazek Ultimate Autoclean wyróżnia nie tylko stopa Autoclean Catalys, która wykonana jest z materiałów o właściwościach samoczyszczących. Ważnym elementem jest także funkcja Program 8 - automatyczne dostosowanie dystrybucji pary do wybranej temperatury (8 zaprogramowanych ustawień). Urządzenie posiada system antywapienny Anti Calc i funkcję samooczyszczania.

Wysokie miejsce w rankingu Tefal zawdzięcza dobrym parametrom wytwarzania pary: ciągłe -0-5. g/min, w trybie uderzenia - 170 g/min. Pojemność zbiornika na wodę to 350 ml, z kolei moc wynosi 2600 W.

2. Bosch TDA 7680 Sensor Secure

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Sprzęt Bosch wyposażony jest w unikatową funkcję, a mianowicie Active Control, która jest zaawansowanym, automatycznym wyłącznikiem bezpieczeństwa. Stopa urządzenia nagrzewa się tylko wtedy, gdy trzymamy żelazko w dłoni. Nie ma więc mowy o wypalonych dziurach czy innych nieszczęściach. Samo to rozwiązanie nie wystarcza jednak, by zająć pierwsze miejsce na podium. Ze zwycięzcą rankingu Bosch Sensor Secure przegrywa na "punkty" - ma nieco mniejszą moc - 275. W, zdolność wytwarzania pary w zakresie 0-40 g/min i uderzenie pary - 180 g/min.

Opcjonalnie dostępna jest nakładka do prasowania delikatnych tkanin, która zapobiega ich wybłyszczaniu.

1. Siemens TS11XTRM

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Pierwsze w rankingu urządzenie jest nie tyle żelazkiem parowym, co miniaturowym generatorem pary. Urządzenie ma moc 300. W. Wyposażone w stopę Titanium Glissee z kanałami rozprowadzającymi parę i trzema strefami prasowania oraz technologię XTRM, gwarantującą głębokie przenikanie pary w prasowaną tkaninę. A pary żelazko ma sporo - w standardowym trybie wytwarza jej maksymalnie 70 g/min, a jej regulacja, podobnie jak ustawienia temperatury, jest płynna. Duży zbiornik, o pojemności 400 ml zapewnia komfortowy czas prasowania, bez konieczności częstego napełniania. Gdy trzeba, można też zastosować funkcję uderzenia pary - 200 g/min.

Do urządzenia Siemensa spokojnie można lać wodę prosto z kranu, jest bowiem dobrze zabezpieczone przed osadzaniem się kamienia. Żelazko ma poczwórny system antywapienny 4anticalc. Osadzaniu się kamienia dodatkowo zapobiega funkcja samooczyszczania Selfclean oraz funkcja Calc'n clean - możemy także zastosować ampułkę ze środkiem odkamieniającym.

W tym urządzeniu automatyczny wyłącznik kryje się pod nazwą Secure, a żelazko dodatkowo oferuje standardowe wyłączenie po 3. sekundach lub 8 minutach.

Podsumowanie:

Obraz
© (fot. WP.PL)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)