TOP 10 - najlepsze kuchenki mikrofalowe do 350 zł

TOP 10 - najlepsze kuchenki mikrofalowe do 350 zł

TOP 10 - najlepsze kuchenki mikrofalowe do 350 zł
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
16.10.2013 08:46

Pierwsza mikrofalówka nazywała się Radar Range. Nazwa wzięła się stąd, że mikrofale zostały przypadkowo odkryte podczas badań nad wytwarzaniem fal elektromagnetycznych, które miały być zastosowane w radarach.

Zacznijmy od podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu.

Pojemność

Pojemność, podawana jest zwykle w litrach. Na rynku znajdziemy urządzenia, które pomieszczą od 1. do 40 litrów. Oczywiście im wyższa pakowność tym większy rozmiar sprzętu, dlatego watro sprawdzić ile miejsca mamy w kuchni na mikrofalówkę. Większa pojemność daje możliwość ładowania do środka dużych naczyń lub nawet kilku małych. Zazwyczaj ze sporymi gabarytami kuchenki wiąże się większa liczba funkcji. Jeśli potrzebujesz urządzenia tylko do podgrzewania i rozmrażania to kup sobie mały sprzęt. Należy pamiętać o tym, żeby do środka nie wkładać metalowych naczyń ani takich z metalowymi elementami. Folia aluminiowa także nie jest przyjacielem mikrofal.

Moc

Mocy nigdy nie za dużo - im więcej tym lepiej. Ta zasada dotyczy większości urządzeń AGD i RTV. Podobnie jest z kuchenkami mikrofalowymi. W sklepach znajdziemy takie, które posiadają od 70. do 1000 W. Grill natomiast przeciętnie ma moc 1300 W. Oczywiście im więcej W ma nasze urządzenie, tym szybciej podgrzejmy jedzenie. Krótsza praca sprzętu, to z kolei mniej zużytej energii elektrycznej. Ustawiając moc podgrzewania nie należy przesadzać, niektóre potrawy można po prostu spalić.

Kuchenki mikrofalowe są sterowane dwojako. Elektronicznie lub automatycznie. To drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej zaawansowane, ale także pochłania więcej prądu. Dzięki automatowi, urządzenie samo zmierzy sobie wagę potrawy i ustawi odpowiednią moc. Dzięki elektronicznemu sterowaniu, sami ustawiamy parametry pracy.

Funkcje

Do podstawowych funkcji należy podgrzewanie i rozmrażanie potraw. Trudno wyobrazić sobie mikrofalówkę bez funkcji grilla, szczególnie jeśli z braku czasu podgrzewamy sobie pizzę lub zapiekanki. W wyższych modelach można spotkać specjalne programy do pizzy i do przypiekania potraw. Dzięki nim do chrupkości można doprowadzić zamrożoną pizzę, a także zwyczajnie upiec własnoręcznie wyrobione ciasto. Dostępne są także takie parametry jak termoobieg i możliwość gotowania na parze. Dzięki często stosowanej opcji Combi możemy być pewni, że grill i mikrofale na tyle dobrze ze sobą współdziałają, że nasza potrawa szybko się zarumieni i podgrzeje.

Czas na ranking. Jak zwykle zaczynamy od urządzenie najsłabszego. Mikrofalówki w tym zestawieniu kosztują maksymalnie 35. złotych.

Amica AMG17E70GV

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Mikrofalówka o pojemności 1. litrów i mocy 700 W. Posiada elektroniczne sterowanie. W sumie niczym specjalnym się nie wyróżnia. Posiada jednak funkcję rozmrażania wagowego. Na czym ona polega? AMG17E70GV waży zawartość i decyduje ile czasu potrzebne jest do całkowitego rozmrożenia produktu. Funkcją, na którą można zwrócić uwagę jest także podgrzewanie etapowe, które oferuje trzy różne programy następujące kolejno po sobie. Ich zadaniem jest optymalne podgrzanie posiłku. Amica AMG17E70GV to najtańsze urządzenie w zestawieniu. Cena jest adekwatna do parametrów, jednak nie da się ukryć, że ten model mikrofalówki oferuje tylko proste, podstawowe funkcje.

Whirlpool MWD 302 SL

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Ta kuchenka oferuje nieco więcej niż Amica. Przede wszystkim może pochwalić się większa pojemnością, która wynosi 2. litrów. Moc urządzenia jest taka sama jak w przypadku Amiki czyli 700 W, jednak blado przy niej wypada sterowanie - mechaniczne „kurki”. Niewątpliwym plusem jest jednak to, że spora pojemność nie ma dużego przełożenia na zewnętrzne rozmiary urządzenia. Whirlpool MWD 302 SL posiada oczywiście funkcję rozmrażania oraz grill, a moc urządzenia można regulować na pięciu różnych poziomach.

Candy CMG 7417 DS

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Pojemność i moc kuchenki Candy CMG 741. DS jest taka sama jak Amiki. To urządzenie jest droższe niż poprzednie kuchenki mikrofalowe jednak plasuje się wyżej z powodu większej liczby przydatnych funkcji oraz nowoczesnego wyglądu. Candy zaoferowało w tym modelu m.in: 5 poziomów mocy, 3 tryby gotowania a także zabezpieczenie przed dziećmi. Kuchenka posiada 8 automatycznych programów pieczenia, dopasowanych do rodzaju potrawy i jej rozmiarów. Możliwe jest także gotowanie kombinowane, czyli jednoczesne użycie girlla i mikrofali w sposób optymalny.

Beko MWC 2010 EX

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Kuchenko Beko MWC 201. EX uplasowała się pozycję wyżej niż Candy, chociażby z powodu pojemności. Zmieści we wnętrzu 20 litrów. Moc ma taką samą jak wszystkie dotychczasowe sprzęty, czyli 700 W. Zainstalowane zostały w nim wszystkie niezbędne funkcje - grill, rozmrażanie, gotowanie kombinowane. Oczywiście możemy także sterować mocą lub ustawić automatyczne programy. O gustach się nie dyskutuje, ale pokuszę się o stwierdzenie, że ze wszystkich do tej pory kuchenek mikrofalowych, ta prezentuje się najlepiej. Jest w modnym kolorze inox, ale niestety na obudowie odbijają się odciski palców, co psuje cały efekt.

Gorenje MO 20 DGS

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Gorenje MO 2. DGS jest złotówkę droższa od Beko, a o ile lepsza? Ma większą moc - 800W, jej pojemność to 20 litrów i jest bardzo funkcjonalna jak na swoją cenę. Możemy użyć 9 automatycznych programów do gotowania i pieczenia. Poziomów mocy do dyspozycji oferuje 5. Ponadto urządzenie automatycznie waży produkty. Za pomocą Gorenje MO 20 DGS rozmrozimy i podgrzejemy potrawy. Co więcej, kuchenka oferuje funkcję Golden Crust, dzięki której spokojnie nie tylko zarumienimy nasze potrawy, ale także będą one po wyjęciu chrupiące.

Electrolux EMS20300OX

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Ten szwedzki producent nawet jak wprowadza na rynek sprzęt ze średniej półki, to możemy spodziewać się po nim niezawodności oraz dobrej jakości wykonania. Electrolux EMS20300OX posiada 2. litrów pojemności i oferuje 800 W mocy, którą możemy ustawić na 5 różnych poziomach. Kuchenka potrafi gotować w sposób kombinowany, za pomocą grilla i mikrofal. Sam sprzęt sterowany jest elektronicznie, jednak funkcja rozmrażania może być automatyczna. Kuchenka zważy zamrożony produkt i ustawi parametry, dzięki którym zostanie on rozmrożony w najbardziej optymalny sposób. Electrolux EMS20300OX ma świetny stosunek jakości do ceny.

Bosch HMT75M451

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Ta kuchenka mogłoby zająć zupełnie inne miejsce w tym rankingu. Bosch HMT75M45. dla jednych bowiem będzie idealnym rozwiązaniem, jednak inni na nią nawet nie spojrzą. Jest mała - jej pojemność to tylko 17 litrów. Dzięki gabarytom zewnętrznym może być idealna do kuchni, w której jest mało miejsca. Producent pomyślał także o tym, by można było ją podwiesić pod szafką i za to duże brawa. Ponadto ma sporą moc, bo 800 W. Poza tym znajdziemy w niej wszystkie niezbędne parametry. Bosch HMT75M451 umożliwia regulację mocy na 5 różnych poziomach i oferuje 7 gotowych programów, a dzięki funkcji memory można także zapisać swoje własne ustawienia.

Zelmer MW4063DS

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Zelmer MW4063DS zajmuje 3 miejsce z powodu najwyższej pojemności, a także dzięki temu, że ma najbardziej rozwinięte funkcje podstawowe. Mieści 2. litry i ma moc 800 W. Możemy ją ustawić aż na 8 poziomach. Niewątpliwym atutem Zelmera jest również aż 8 programów automatycznych. Urządzenie posiada również funkcję ważenia zawartości. Ponadto do sprzętu dołączony jest ruszt grilla. Cytując klasyków: fajny sprzęt.

Sharp R-642(IN)E

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Sharp, jeśli chodzi o sprzęty AGD w Polsce, nie cieszy się dużą popularnością. Trudno to zrozumieć, gdyż co do jakości i funkcjonalności urządzeń tego japońskiego producenta ciężko mieć zastrzeżenia. Pojemność kuchenki R-642(IN)E wynosi 2. litrów, a jej moc to 800 W. Mikrofalówka umożliwia podgrzewanie, grillowanie i rozmrażanie potraw. Co ciekawe, możemy zrobić to w największej dotychczas liczbie kombinacji. 11 ustawień mocy sprawi, że nie powinniśmy spalić nawet najbardziej wymagających potraw. Jest też 8 automatycznych programów do rozmrażania i gotowania. Dodatkową opcją, którą możemy sobie włączyć jest tak zwana „minuta plus”, dzięki której po prostu podgrzewamy 60 sekund dłużej. Dzięki temu nie dopuścimy do tego niefajnego momentu wyjmowania jedzenia z mikrofalówki, gdy okazuje się, że „jeszcze chwilę, bo jest za zimne”. Cena też jest atrakcyjna.

Samsung GE83X

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Samsung ma jeden niezawodną metodę na swoje urządzenia. „Załadować jak najwięcej bajerów, za jak najniższą cenę”. Tym sposobem, wady urządzeń tego producenta schodzą na drugi plan ze względu na liczbę "ekstrasów". Podobnie jest i z tą mikrofalówką. Jej pojemność wynosi 2. litry, a moc to 800 W. Poziomy mocy ustawimy tylko w 6 różnych pozycjach. Rzecz jasna podgrzejemy, rozmrozimy i zgrilujemy potrawy. Jeśli natomiast chodzi o bajery to... Zacznijmy od trybu eko. Kuchenki mikrofalowe zużywają sporo energii, w trybie czuwania także. Ta podczas pracy standby zużywa nawet 40 proc. mniej prądu. Dodatkowo urządzenie posiada specjalnie stworzony system TDS, dzięki któremu mikrofale rozchodzą się po wnętrzu w prawie idealny sposób. Producent zapewnia, że niezależnie od tego czy podgrzewać będziemy mleko czy robić pizze, wszystko zostanie równomiernie podgrzane. Poza tym Samsung zadbał o wygląd urządzenia. Mikrofala jest elegancka, wykończona szkłem, a panel sterujący jest dotykowy i intuicyjny.

Podsumowanie:

Msc Model Pojemność Moc Sterowanie Grill Gotowanie parowe Waga Cena
1 AMICA AMG17E70GV 17 litrów 700W elektroniczne tak nie tak od 215 zł
2 WHIRLPOOL MWD 302 SL 20 litrów 700W mechaniczne tak nie nie od 245 zł
3 CANDY CMG 7417 DS 17 litrów 700W elektroniczne tak nie nie od 267 zł
4 BEKO MWC 2010 EX 20 litrów 700W elektroniczne tak nie nie od 274 zł
5 GORENJE MO 20 DGS 20 litrów 800W elektroniczne tak nie tak od 275 zł
6 ELECTROLUX EMS20300OX 20 litrów 800W elektroniczne tak nie tak od 298 zł
7 BOSCH HMT75M451 17 litrów 800W elektroniczne tak nie nie od 334 zł
8 ZELMER MW4063DS 23 litrów 800W elektroniczne tak nie tak od 312 zł
9 SHARP R-642(IN)E 21 litrów 800W elektroniczne tak nie tak od 293 zł
10 SAMSUNG GE83X 23 litrów 800W elektroniczne tak nie tak od 310 zł

Alicja Grabowska, TVN Turbo

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)