To zdjęcie ziemniaka sprzedano za 1 milion euro!

To zdjęcie ziemniaka sprzedano za 1 milion euro!
Źródło zdjęć: © Kevin Abosch

22.01.2016 14:00, aktual.: 22.01.2016 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uwaga! Ostrzegamy! To jedna z tych historii, które wzbudzają frustrację u czytających (a także, przyznaję się, u piszącego te słowa). Bo przecież takie zdjęcie ziemniaka to każdy by mógł...

Zdjęcie ziemniaka. Wygląda dosyć zwyczajnie, prawda? Błąd. To jedno z najdroższych zdjęć, jakie kiedykolwiek sprzedano - kosztowało nabywcę równy milion euro. Po obecnym kursie daje to w przeliczeniu niemal dokładnie 4,5 miliona złotych!

Zdjęcie nosi mało oryginalny tytuł "Potato #345 (2010)", jego autorem jest Kevin Abosch, znany raczej z wykonywania fotografii portretowych sławnym i bogatym biznesmenom zamieszkującym Dolinę Krzemową w Stanach Zjednoczonych. Otóż pan Abosch jest nie tylko dobrym fotografem, ale jest także fotografem, o którym wiadomo na pewno dwie rzeczy: ma swój własny, łatwo rozpoznawalny styl i... jest drogi.

To idealna sytuacja dla kogoś, kto bardzo chce się pochwalić, że nie cierpi na specjalne problemy z gotówką. Udaje się do pracowni pana Aboscha, który wykonuje mu zdjęcie portretowe na charakterystycznym czarnym tle i inkasuje za to od 150 do 500 tysięcy dolarów. Teraz wystarczy powiesić taki portret na ścianie w gabinecie, gdzie przyjmujemy partnerów biznesowych trudno o czytelniejszą informację, że _ jestem bogaty _. I to bardzo bogaty.

Pracownicy studia Kevina Aboscha wspominają, że oprócz fotografowania ludzi, lubi on również uwieczniać na swoich zdjęciach _ pyry _. Widać to zresztą po nazwie sprzedanej fotografii, sugerującej, że wcześniej wykonał on co najmniej 344 inne ujęcia ziemniaka. Jednak to - jak zdradzają współpracownicy - należy do jego ulubionych.

Nic dziwnego, że wycenił je na okrągły milion euro, przy czym cena nie podlegała żadnym negocjacjom. Nabywca zapłacił bez mrugnięcia okiem, więc jeśli wejdziecie kiedyś do luksusowego gabinetu, w którym na ścianie nie będzie wisiał portret autorstwa Aboscha, ale taki zwykły, najzwyklejszy ziemniak (na odbitce o wymiarach 162×162 cm), to znak, że człowiek zasiadający w tym gabinecie pewnie jest jeszcze bardziej bogaty od innych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: LG V10 już oficjalnie w Polsce

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)