To oni mieli potwierdzić obecność trotylu we wraku Tu‑154M. Czym jest Forensic Explosives Laboratory?
- Brytyjskie laboratorium potwierdziło ślady materiałów wybuchowych na szczątkach tupolewa - uważa tygodnik "Sieci". Tym laboratorium jest Forensic Explosive Laboratory, pracownia podlegająca brytyjskiemu MON-owi. Sprawdziliśmy, czym FEL zajmowało się w przeszłości.
O śladach trotylu, znanego powszechnie jako materiał wybuchowy, we wraku tupolewa mówiło się już od 2012 roku. Dziś prawicowy tygodnik powołuje się na brytyjską instytucję, która również ma potwierdzać obecność materiału wśród szczątków.
- Jeśli FEL potwierdziło ślady trotylu, to jest bardzo mało prawdopodobne, aby wynik był fałszywy - powiedział WP Tech Sean Doyle, główny naukowiec w Forensic Explosive Laboratory do roku 2010. - Jednak źródło pochodzenia trotylu nie jest już tak oczywiste. Może on pochodzić z ziemi, z której pobrano próbki, z laboratorium, w którym je badano lub z każdego innego miejsca, w którym próbka znajdowała się w międzyczasie - mówi.
- Co do prawdopodobieństwa wybuchu, to metal, który znajduje się blisko źródła wygina się w charakterystyczny sposób. Jeśli FEL zaobserwowało coś takiego, to na pewno znajdzie się to w raporcie - dodaje Doyle.
Forensic Explosive Laboratory - historia firmy
Ośrodek pod nazwą DSTL (Defense Science-Technology Laboratory), a w jego ramach Forensic Explosive Laboratory, zostaje powołany w 2001 roku. Laboratorium zajmuje się teraz m.in. badaniem zamachów terrorystycznych w USA (World Trade Center) czy działaniami bojowników w Afganistanie i Iraku, gdzie służą brytyjscy żołnierze.
W 1988 Forensic Explosive Laboratory badało szczątki samolotu Pan American, który został zniszczony w wyniku ataku bombowego. W 2005 ekspertyzy Forensic Explosive Labroratory były wykorzystane natychmiast po ataku bombowym przeprowadzonym przez Al-Kaidę w Londynie. Natomiast w 2018 laboratorium badało przypadek otrucia byłego pułkownika GRU Sergieja Skripala środkiem paralityczno-drgawkowym nowiczok.
Brytyjskie kryminalistyczne laboratorium materiałów wybuchowych (Forensic Explosive Laboratory) jest częścią naukowo-technicznego laboratorium. To nie prywatna firma, a instytucja, która należy do Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Jej historia sięga aż XVII wieku i założenia The Royal Carriage Works w Woolwich.
Na początku XX wieku ośrodek, który przemienił się w DSTL, zaczyna zajmować się materiałami wybuchowymi i przenosi się do Fort Halstead, w którym pozostanie do 2016 roku. Laboratorium pozostaje głównym ośrodkiem badawczo-rozwojowym przez obie wojny światowe, a także po ich zakończeniu i w XXI wieku.