To nie jest typowe zachowanie? Nie wszystkie społeczności tańczą i śpiewają
Taniec i śpiew jest obecny w niemal wszystkich społecznościach. Jak dotąd badacze byli przekonani, że są to uniwersalne zachowania człowieka. Najnowsze badania wskazują jednak, że może być inaczej. Czy śpiew i taniec to naturalne zachowania ludzi?
Śpiew i taniec to wyjątkowy sposób wyrażania emocji. Jak dotąd byliśmy przekonani, że to zachowania charakterystyczne dla ludzi. Jak podaje portal Science Alert, najnowsze badania badania przeprowadzone przez antropologów Manvira Singha z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i Kima Hilla z Uniwersytetu Stanowego Arizony wskazują, że nie wszystkie kultury praktykują taniec i śpiew. Naukowcy doszli do takich wniosków, kiedy to przez ponad dekadę badali północne plemię Aché w Paragwaju. U ludzi pochodzących z tej społeczności nie zaobserwowano ani tańca, ani śpiewu. Przedstawiciele tej grupy nie bawili się nawet w ten sposób z dziećmi.
Taniec i śpiew związany z opieką nad dziećmi są powszechnie uważane za uniwersalne. Twierdzenie było wspierane przez badania międzykulturowe, w tym moje własne.
Mimo że rodzice nie śpiewają swoim dzieciom, aby je zabawić czy uspokoić, to nadal znajdują sposoby, aby zadbać o emocje swojego potomstwa. To pokazuje, że choć kołysanki mogą być przydatne, to istnieją inne sposoby na uspokojenie dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Rodzice Aché nadal uspokajają niespokojne niemowlęta. Używają zabawnej mowy, śmiesznych min, uśmiechów i chichotów.
Nie wszyscy tańczą, nie wszyscy śpiewają
Śpiew i taniec zazwyczaj wiąże się z celebrowaniem radosnych chwil i zabawą. Jednak obserwacje pokazują, że wśród północnych Aché śpiew pojawia się głównie w samotności. Kobiety śpiewają o zmarłych bliskich, a mężczyźni o polowaniach. Badacze sugerują, że umiejętności te mogły zostać utracone w czasach, gdy populacja Aché malała lub gdy społeczność przenosiła się na tereny rezerwatów.
Południowe plemię Aché, które jest blisko związane z badaną społecznością, uczestniczy w grupowych formach tańca i śpiewu. To może wskazywać na to, że wcześniej praktykowane były zachowania tego typu, tylko z biegiem lat tradycje te zaniknęły. Wyniki tych badań kwestionują wcześniejsze teorie dotyczące powszechności tańca i śpiewu.
Znaczenie kulturowej transmisji
Singh podkreśla, że choć badania nie wykluczają genetycznych adaptacji do tańca i śpiewu, to wskazują na większe znaczenie kulturowej transmisji w utrzymaniu tych zachowań.
To nie wyklucza możliwości, że ludzie genetycznie ewoluowali, aby dostosować się do tańca i reagowania na kołysanki. Oznacza to jednak, że przekaz kulturowy ma znacznie większe znaczenie dla utrzymania tych zachowań, niż wielu badaczy, w tym ja, przypuszczało.