To może być pierwszy taki przypadek w historii. Wszystko nagrała kamera
Na Wyspie Księcia Edwarda, w Kanadzie, doszło do niecodziennego wydarzenia. Domowy dzwonek z kamerą zarejestrował zarówno obraz, jak i dźwięk upadku meteorytu. Jak donosi Science Alert, to może być pierwszy taki przypadek w historii.
W lipcu 2024 r. kamera Ring zamontowana przed domem Joe Velaiduma i Laury Kelly w Charlottetown uchwyciła moment, gdy meteoryt roztrzaskał się na chodniku przed wejściem. Co więcej, na nagraniu słychać wyraźny dźwięk uderzenia kosmicznej skały o ziemię. Geolog Chris Herd z Uniwersytetu Alberty, który badał fragmenty tego obiektu, przyznaje, że może to być pierwszy taki przypadek, kiedy udokumentowano dźwięk spadającego meteorytu.
Meteoryt, który wydał dźwięk
"Jako pierwszy i jedyny meteoryt z Wyspy Księcia Edwarda, meteoryt z Charlottetown zapowiedział swoje przybycie w spektakularny sposób. Żadne inne spadki meteorytów nie zostały dotąd udokumentowane w ten sposób, łącznie z dźwiękiem" – powiedział Herd, cytowany przez Science Alert.
Gospodarze zdarzenia byli akurat na spacerze z psami, gdy doszło do upadku meteorytu. Po powrocie zastali niewielki bałagan na chodniku, a sąsiedzi wspomnieli o głośnym hałasie. Dopiero po przejrzeniu nagrania z kamery Velaidum i Kelly zorientowali się, że przed ich domem doszło do wyjątkowego zdarzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Bo zdrowie jest najważniejsze! Biohacking w służbie ludzkości - Historie Jutra napędza PLAY #2
"Szokujące było dla mnie to, że stałem dokładnie w tym miejscu kilka minut przed uderzeniem" – powiedział Velaidum w rozmowie z CBC News. "Gdybym to widział, być może stałbym tam w chwili impaktu, co mogłoby skończyć się tragicznie".
Science Alert przypomina, że w atmosferę Ziemi codziennie wpada ok. 48,5 tony kosmicznego materiału, ale większość spala się przed dotarciem do powierzchni. Upadki meteorytów zdolnych przetrwać wejście w atmosferę są rzadkością, a większość z nich ląduje w oceanach.
W przypadku meteorytu z Charlottetown badania wykazały, że należał on do klasy zwyczajnych chondrytów – najczęściej znajdowanych meteorytów, które stanowią około 90 proc. wszystkich odnalezionych obiektów tego typu. Chondryty są jednak niezwykle cenne dla nauki, gdyż zawierają materiały sprzed miliardów lat, z czasów formowania się Układu Słonecznego.