To może być koniec CAPTCHA

Naukowcy z USA opracowali nowe rozwiązanie CAPTCHA, zabezpieczające portale i fora internetowe przed robotami spamowymi

To może być koniec CAPTCHA
Źródło zdjęć: © minteye

19.12.2012 | aktual.: 19.12.2012 14:44

Naukowcy z USA opracowali nowe rozwiązanie CAPTCHA, zabezpieczające portale i fora internetowe przed robotami spamowymi. Jest to łamigłówka obrazkowa, którą trzeba ustawić prawidłowo ręcznie, co pozwoli odróżnić internautę od robota - poinformował Technology Review.

CAPTCHA - obrazki składające się z powykrzywianych liter i cyfr, mające zabezpieczyć fora i portale internetowe przed rozsyłającymi spam robotami, są stałym elementem internetu. Niektóre z nich pojawiają się nawet przy logowaniu po raz pierwszy do nowych usług. CAPTCHA stworzyli w 200. roku naukowcy z Carnegie Mellon University. Słowo to jest akronimem angielskiego terminu "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Obecnie to rozwiązanie kontroli dostępu używane jest 200 mln razy dziennie na całym świecie.

Mimo swojej użyteczności, CAPTCHA przestaje być skuteczne - istnieje coraz więcej narzędzi i malware pozwalających na oszukanie literowo-cyfrowych kodów CAPTCHA, a nawet ich całkowite pominięcie, co ułatwia wejście na portale i fora robotom spamowym. Problem jest poważny, bowiem, według analityków, od podłączenia nowego portalu do sieci do momentu pierwszego ataku robota spamowego mija tylko 8 minut.

Naukowcy pracujący dla firmy technologicznej Minteye stworzyli nowe rozwiązanie - CAPTCHA obrazkowe. Jest to zdeformowany obrazek z listwą - suwakiem pod spodem. Przy pomocy poruszania listwą, użytkownik musi ustawić obrazek prawidłowo. Po takim ustawieniu listwą-suwakiem obrazka, aby deformacja została odwrócona, czego można dokonać wyłącznie ręcznie przy pomocy myszy, oprogramowanie rozpoznaje użytkownika jako człowieka i otwiera dostęp do forum lub portalu.

Pomysł stworzenia obrazkowego CAPTCHA poddał naukowcom założyciel Minteye - Shayke Inbar, który jako dyslektyk w stopniu ciężkim miał wielki problem z wypełnieniem standardowego tekstu CAPTCHA. Jego zdaniem nowy test jest łatwiejszy także dla dyslektyków i możliwy do szybszego zastosowania w mobilnym dostępie do internetu m.in. w portalach optymalizowanych dla smartfonów.

Obrazkowe CAPTCHA opracowane przez Minteye będzie, po roku testów, dostępne od początku 201. roku dla wszystkich zainteresowanych twórców portali i stron WWW. Oficjalna premiera rozwiązania miała miejsce na początku grudnia br.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)