To już pewne - komórki powodują bezpłodność u mężczyzn

To już pewne - komórki powodują bezpłodność u mężczyzn

To już pewne - komórki powodują bezpłodność u mężczyzn
Źródło zdjęć: © SXC.hu
10.06.2014 13:25, aktualizacja: 10.06.2014 14:48

Panowie, którzy noszą telefon komórkowy w kieszeni spodni, mogą nieświadomie zmniejszać swoje szanse na posiadanie potomstwa - potwierdza analiza, którą publikuje pismo "Environment International". Mikrofale emitowane przez te urządzenia obniżają bowiem jakość spermy.

Telefony komórkowe emitują promieniowanie elektromagnetyczne –. fale radiowe z zakresu mikrofal. Z tej przyczyny ich wpływ na ludzkie zdrowie jest w ostatnich latach przedmiotem intensywnych badań. Już wcześniejsze prace wskazywały, że mikrofale emitowane przez te urządzenia mogą mieć szkodliwy wpływ płodność mężczyzn.

Zespół, którym kierowała dr Fiona Mathews z Uniwersytetu Exeter (W. Brytania), przeanalizował wyniki 1. badań, którymi łącznie objęto blisko 1,5 tys. panów, w tym pacjentów klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. Oceniano trzy parametry jakości ich spermy: ruchliwość plemników (czyli ich zdolność do poruszania się w kierunku komórki jajowej), żywotność (czyli odsetek żywych plemników w ejakulacie) oraz liczebność w jednostce ejakulatu.

Okazało się, że ekspozycja na fale emitowane przez telefony komórkowe obniżała ruchliwość plemników średnio o 8 punktów procentowych, jak również odsetek żywotnych plemników w ejakulacie. Wpływ tych urządzeń na liczebność plemników był mniej widoczny.

"To badanie wyraźnie wskazuje, że ekspozycja na fale elektromagnetyczne związana z noszeniem telefonu komórkowego w kieszeni spodni może negatywnie wpływać na jakość spermy. Może to mieć szczególne znaczenie dla panów, których płodność już jest zagrożona i konieczne są przyszłe badania, by określić, jakie może to mieć konsekwencje w skali całej populacji" - komentuje dr Mathews. Badaczka ocenia, że jest to o tyle istotne, iż telefony komórkowe są obecnie używane na świecie na ogromną skalę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)