To już koniec ery komputerów? Smartfony przejmują pałeczkę

To już koniec ery komputerów? Smartfony przejmują pałeczkę

To już koniec ery komputerów? Smartfony przejmują pałeczkę
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska
11.09.2015 21:25, aktualizacja: 14.09.2015 13:56

Telefon ma służyć tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów? Może kiedyś tak było – teraz pałeczkę przejęły smartfony, które z powodzeniem zastępują nam całą gamę innych urządzeń. W tym niewielkim sprzęcie znajduje się wszystko, czego potrzebujemy i to na wyciągnięcie ręki. Dziś smartfon to jedno z najważniejszych narzędzi w prowadzeniu biznesu, kontakcie ze światem, dostępem do informacji itp. Dotychczas odpowiadały za to inne urządzenia. Zatem czy można już mówić o końcu ery komputerów?

Jeszcze jakiś czas temu to komputery właśnie w największej mierze były odpowiedzialne za dostarczanie nam informacji, rozrywki, służyły do kontaktu ze znajomymi, stanowiły podstawowe narzędzie pracy itp. Teraz tę rolę przejęły smartfony, które można śmiało nazwać niewielkimi, przenośnymi komputerami. Telefony zastępują nam także telewizory i telewizję, aparaty fotograficzne, odtwarzacze muzyczne i wiele innych. Zastosowań jest tyle, ile użytkowników. Każdy może znaleźć idealny sposób na wykorzystanie urządzenia. To są po prostu technologiczne kombajny z funkcjami, o których niejeden komputer sprzed kilku lat mógłby „pomarzyć”. Dzięki nim chętniej i częściej konsumujemy treści, częściej komunikujemy się ze znajomymi, jesteśmy cały czas na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami, gonimy trendy itp. Co nas do tego skłania, jaką w tym zasługę mają smartfony?

Po pierwsze –. są duże, ale jednak niewielkie. Niemal sześciocalowy wyświetlacz smartfona jest przecież mały kiedy porównamy go do piętnastocalowych ekranów laptopów czy dwudziestocalowych monitorów. Dzięki temu możemy z nich korzystać dosłownie wszędzie. Stawiając je z kolei na równi z tradycyjnymi telefonami, wyświetlacze smartfonów wydają się spore. Ma to wiele plusów, przede wszystkim o wiele bardziej komfortowe przeglądanie internetu, sporządzanie notatek, prezentacji, szczegóły są lepiej widoczne i oczywiście o wiele przyjemniej ogląda się na nich treści wideo. Tym bardziej, że topowe smartfony wyposażone są w doskonałe wyświetlacze, prezentujące naprawdę wysokiej jakości obraz.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Niektórzy producenci umieszczają w swoich urządzeniach rysiki, które rozszerzają możliwości dotykowych dużych ekranów. Tutaj przoduje Samsung ze swoją serią GalaxyNote. Rysik musi spełniać oczekiwania użytkowników i być przy tym wygodny w obsłudze. Pozwala on na szybkie i komfortowe notowanie, sporządzanie list, nanoszenie uwag, kreślenie po mapach, rozpoznaje pismo odręczne i przekształca je na wersję cyfrową, może wyciąć fragment obrazu, mapy czy prezentacji, zmienia grubość kreski w zależności od nacisku itp. Producent pomyślał także o wykorzystaniu rysika w typowym codziennym wielozadaniowym użytku, kiedy możemy na nakreślonym fragmencie ekranu uruchomić aplikacje w pomniejszonym oknie i przełączać się między nimi, a odręcznie zapisane numery telefonów dodają się do listy kontaktów itp. Oprócz zastosowania w biznesie, rysik można wykorzystać przy wstępnych projektach pomieszczeń, jako narzędzie do tworzenia rysunków, wskazywania konkretnych miejsc na mapie. To niewielki i wygodny gadżet, który także
stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które mają większe palce.

Jako, że jest to urządzenie towarzyszące nam na co dzień w każdej niemal chwili, oczekujemy od niego wielozadaniowości na wielu płaszczyznach, a dynamiczny rozwój technologii pozwolił na maksymalne dopasowanie smartfona do użytkownika. Kieszonkowe multimedialne i multizadaniowe są z roku na rok wzbogacane o kolejne funkcje, które ułatwiają i urozmaicają życie.Użytkownicy oczekują niezawodności, funkcjonalności i uniwersalnych rozwiązań sprawdzających się w każdej sytuacji. Producenci wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom –. oprócz tworzenia własnych rozwiązań – nawiązują współpracę z innymi firmami dostarczając w ten sposób użytkownikom konkretnego smartfona szereg aplikacji, subskrypcji czy usług, które dla pozostałych są płatne. Darmowe 100 GB przestrzeni na dane w chmurze, newslettery lokalnych i międzynarodowych pism, systemy rabatowe, jednorazowe bony, darmowe wersje premium przeróżnych aplikacji, czy prezenty w postaci np. darmowego e-booka miesięcznie. Takie pozycje można znaleźć np. w ofercie Samsung
GalaxyGifts.

We flagowych modelach znajdziemy najlepsze procesory odpowiadające za płynną pracę, wyświetlacze prezentujące świetny obraz, doskonałe aparaty fotograficzne, które oferują o wiele więcej możliwości niż kompaktowe cyfrówki i szereg użytecznych aplikacji wspomagających pracę biurową. Deweloperzy skupiają się już teraz na smartfonach pozostawiając świat komputerów w tyle i marginalizując ich znaczenie w naszym życiu. Wszystko dąży do miniaturyzacji i multizadaniowości, dlatego to treści przeznaczone na smartfony są najchętniej konsumowane przez użytkowników. Czatowanie ze znajomymi, dzielenie się zdjęciami czy filmikami, tworzenie postów w mediach społecznościowych, czytanie newsów, prowadzenie bloga, obowiązki służbowe, sterowanie sprzętem audio w domu, słuchanie muzyki –. to tylko pierwsze z brzegu przykłady wykorzystywania smartfona jako uniwersalnego i multimedialnego urządzenia. Najnowsze modele, jak choćby Galaxy S6 Edge Plus, potrafi praktycznie samodzielnie, bez użycia żadnego dodatkowego sprzętu,
przeprowadzić relację wideo na żywo w serwisie YouTube – to znak naszych czasów. Zmienia się też sposób komunikacji i interakcji ze znajomymi. Zakrzywiony ekran i dopasowana do niego aplikacja People Edge sprawiają, że nie musimy korzystać z dodatkowych aplikacji, aby wysyłać pliki, grafiki, czy odręczną notatkę zrobioną na właśnie wykonanym zdjęciu.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Baterie w smartfonach są wciąż bolączką wielu użytkowników, ale niewielu producentów stara się znaleźć rozwiązanie problemu związanego z zużyciem energii. Udało się to na przykład Samsungowi, który postawił na dwa rozwiązania, które pozwalają zminimalizować dyskomfort związany z codziennym ładowaniem. Są to ładowarki bezprzewodowe i system szybkiego ładowania. Dzięki tym pierwszym wystarczy położyć smartfona na specjalnej platformie –. po wejściu do domu, przed snem, w chwili odpoczynku. Bez szukania kabli czy podłączania. Podczas rozmowy ze znajomymi możemy mieć pewność, że spokojnie możemy przejść do innego połączenia nie ciągnąc za sobą całego przedłużacza i wszystkiego innego ,co jest do niego podpięte. Z kolei szybkie ładowanie skraca czas potrzebny na uzupełnienie energii akumulatora w o wiele szybszym czasie niż ma to miejsce w smartfonach pozbawionych tej funkcji.

Kiedy słyszę argumentację, że telefon ma służyć tylko do dzwonienia i SMS-owania, przypominają mi się wyniki badań, jakie przeprowadził O2 –. operator sieci komórkowej. Użytkowników smartfonów zapytano o to, z czego najczęściej korzystają w telefonie i ile czasu mniej więcej temu poświęcają. Okazuje się, że połączenia nie znalazły się w pierwszej trójce. Najchętniej używamy smartfona do przeglądania treści w internecie, udzielania się w mediach społecznościowych, słuchania muzyki czy gier. Połączenia znalazły się na piątym miejscu zaraz obok e-maili, komunikatorów, oglądania filmów, czytania książek i korzystania z aparatu. Rano do pracy budzi nas budzik (w smartfonie), swój plan dnia organizujemy w kalendarzu (w smartfonie), do rejestrowania rozmów częściej wykorzystujemy dyktafon (w smartfonie) itp.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Jako, że smartfony na co dzień towarzyszą nam w codziennym życiu, oczekujemy od nich również czegoś, co wizualnie będzie wyróżniać się spośród dziesiątek innych urządzeń. Czasy tradycyjnych telefonów komórkowych, gdzie producenci mieli bardzo szerokie pole do popisu minęły, teraz każdy telefon to wyświetlacz z przodu i aparat z tyłu –. nie ma miejsca do manewrów. Podczas niedawnej premiery nowych Samsungów, Galaxy S6 edge Plus i GalaxyNote 5, koreański producent kontynuuje, wypracowaną w smartfonach S6 i S6 edge koncepcję kolorowej metalowo-szklanej obudowy odbijającej światło. To chyba wystarczający dowód, że nie ma rzeczy niemożliwych. Te konstrukcje wizualnie wyróżniają się na tle konkurencji i teraz także dotyczy to nowego przedstawiciela serii biznesowych smartfonów Note.

Bezsprzecznie smartfony wyznaczają nowy kierunek w rozwoju technologii. Możemy być przekonani, że to właśnie na te urządzenia będą trafiać najnowsze rozwiązania ułatwiające życie. Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się rozpocząć swoją przygodę ze smartfonem powinni szczególnie teraz wziąć to jeszcze raz pod rozwagę. W niewielkim urządzeniu znajduje się wszystko to, czego potrzebujemy, są to nasze kalendarze, notatniki, poczta, baza kontaktów, znajomi, wspomnienia z wakacji i wspólnych imprez, nasz podręczny odtwarzacz muzyki, aparat, środek komunikacji i źródło wiadomości z całego świata. Nie ważą tyle, ile komputery, są poręczne, niewielkie i zawsze gotowe do współpracy.

_ Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung _

_ SŁK _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)