To budynek czy technologiczne dzieło sztuki?

To budynek czy technologiczne dzieło sztuki?

To budynek czy technologiczne dzieło sztuki?
Źródło zdjęć: © DSBA
22.11.2010 11:59

W trzecim co do wielkości mieście Tajwanu - Taichung, powstaje budynek niczym z filmu science-fiction. Konstrukcja, której budowa rozpocznie się w 2012 roku każe zastanowić się, czy jest to jeszcze budynek czy już technologiczne dzieło sztuki, a może architektom udało się połączyć oba aspekty

Koncepcja budowli przepełniona jest symbolicznymi odniesieniami. Całość będzie przypominać drzewo, po bokach którego unosić się będzie osiem platform obserwacyjnych - „liści”. Platformy również są symboliczne, po pierwsze dlatego, że 8 to cyfra mająca specjalne znaczenie, a po drugie dlatego, że platformy kształtem będą przypominały sam Tajwan.

Obraz
© (fot. DSBA)

Z punktu widzenia zastosowanych technologii, najnowsze dzieło architektów jest prawdziwym majstersztykiem. Platformy widokowe będą wykonane z materiałów stosowanych przy konstruowaniu wahadłowców i stacji kosmicznych, dzięki czemu będą bardzo lekkie i możliwe będzie ich przemieszczanie po pionowych szynach, gdzie dodatkową stabilność zapewni silne pole elektromagnetyczne.

Wewnątrz trzonu wieży znajdą się biura, restauracje, a nawet park miejski i muzeum. Ciekawostką jest, że głównym eksponatem muzeum będzie samo miasto Taichung widziane z poziomu platform obserwacyjnych. W podziemiach budynku zaplanowano powstanie elektrowni geotermalnej, a w całej budowli rozmieszczone zostaną ogniwa słoneczne oraz turbiny wiatrowe. Dzięki temu konstrukcja będzie zasilana w sposób całkowicie ekologiczny.

Projekt finansowany jest w całości przez władze Tajwanu. Jednak bardziej nas zastanawia, czy jesteśmy właśnie świadkami zupełnie nowego nurty w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Najwyraźniej świat filmów, gier i książek science-fiction zaczyna na dobre wkraczać w nasze otoczenie. Czekamy na pierwsze tak odważne i zaawansowane technicznie projekty, powstające w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)